Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 16:01
Reklama
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Na starym okopisku

Ulica Kiepury w Zamościu została wytyczona w pierwszej połowie XIX w. Była to droga gruntowa przebiegająca po wschodniej stronie starego cmentarza żydowskiego. Północny odcinek tego traktu powstał natomiast w 1907 r. Nazwano go potem ulicą Prostą. Tam działał "nowy" cmentarz żydowski.
Zamojskie ulice. Na starym okopisku
To zdjęcie znalazło się na portalu fotopolska.eu. Prawdopodobnie widać na nim cmentarz żydowski przy ul. Prostej w Zamościu.

Jekutiel Cwilich mieszkał przed wojną w Hetmańskim Grodzie. Cudem udało mu się przeżyć wojnę w getcie w Therasienstadt. Oswobodzili go sowieccy żołnierze. Po przyjeździe do Polski trafił do Łodzi, a potem odwiedził Zamość wraz z grupą innych Żydów. Jego relację na temat stanu żydowskich cmentarzy po II wojnie światowej można znaleźć w wydanej w 1957 r. w Argentynie "Księdze pamięci żydowskiego Zamościa". To smutna lektura. 

Wrażenie ogolonej głowy

Ulica Kiepury (taką nazwę otrzymała w 1988 r., wcześniej była to ul. Cedrowa) ma 425 metrów długości. Przed wojną funkcjonował tam skład paliw spółki Oleum, a przy skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Partyzantów duży i liczący kilka wieków cmentarz żydowski. Było to ważne w Zamościu miejsce. Cmentarz został jednak zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jekutel Cwilich był tym bardzo rozżalony. 

"To miejsce sprawia wrażenie ogolonej głowy" – pisał w swojej relacji o starym kirkucie w Zamościu. "Pusty plac, bez macew. Nie pozostał żaden ślad po dawnym cmentarzu. Także mur, który dawniej graniczył z rynsztokiem został rozebrany. Później poszedłem na nowy cmentarz. Dzięki temu, że rozpoznałem chatkę do tahary (chodzi o ceremonię obmywania zmarłego – przyp. red.), zgadłem, że to teren dawnego cmentarza". 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: towarzyszu BASIATreść komentarza: POwołać swoich ZNAJOMKÓWData dodania komentarza: 18.05.2024, 16:20Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: N-lTreść komentarza: I Wydzial Geodezji wymienić na nowych ludzi.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: Mieszkanka gminyTreść komentarza: A mówi się,że radni to" ciało społeczne", no jestem zawiedziona na samym początku działania nowej rady i Pani wójt. Jeszcze nie zapracowaliście Drodzy Radni a już sobie ustaliliście takie uposażenie?, Trzeszczany to nie Zamość, gdybym mogła cofnąć czas to moja decyzja byłaby zupełnie inna,. To tak ma wyglądać Wasza praworządność?, wstyd i obłuda.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Będzie muł i kamieni kupa sprzedaliście gminę za parę flaszek procentówData dodania komentarza: 18.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Tragedia zaiste. Bezrobocie 15% a największy problem to brak sukcesów zadupiastego klubu. Chociaż tobie panie burak socjal leci to możesz mieć takie problemy.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Kolejna kadencja rozpoczęta. Kryszczuk przewodniczącym Rady MiejskiejAutor komentarza: Janusz biznesuTreść komentarza: Haha jakie śnięte ryby gdzie!?!?Przecież tu nie ma ryb, ta rzeka z braku regulacji wygląda jak bagno. Wody miejscami Brak!!!!Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama