Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 11:35
Reklama
Reklama

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy i ich małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na podobnych zasadach co Polacy. Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy są podzieliliśmy na aspekty legalne i praktyczne.
Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce przez obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy i ich małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce na podobnych zasadach co Polacy, o ile legalnie przebywają w Polsce i posiadają nr PESEL. Legalny pobyt obejmuje posiadanie ważnego tytułu pobytowego, legalne przybycie z Ukrainy od 24 lutego 2022 i deklarację zamiaru pozostania w Polsce, lub posiadanie Karty Polaka i opuszczenie Ukrainy w tym samym okresie.

Zakładanie działalności gospodarczej jest możliwe nawet bez tytułu pobytowego, jeśli rozpoczęto procedurę uzyskania tytułu przed 24 lutego 2022. Bezwględnie wymagane jest zgłoszenie nazwy działalności i adresu jej prowadzenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działanlości Gospodarczej czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Do tego rejestru wpisują się również przedsiębiorcy, którzy chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej.

Działalność nierejestrowana

Dopuszczalną formą jest też diałalność gospodarcza nierejestrowana czyli drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Musi jednak zostać spełniony każdy z niżej wymienionych warunków:

1) przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu od 1 lipca 2023 roku – 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku,

2) wyłącznie osoba fizyczna,

3) nie wykonuje działalności w ramach spółki cywilnej,

4) przedmiot nie pokrywa się z działalnością regulowaną, czyli taką, która wymaga zezwoleń lub koncesji,

5) nie wykonywała działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Działalność gospodarcza

Rejestrując się jako przedsiębiorca w CEIDG, koniecznie należy wskazać nazwę. Nazwa musi zawierać co najmniej imię i nazwisko podane w mianowniku. Każdy może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Nie można mieć zarejestrowanych kilku jednoosobowych firm na swoje nazwisko. Działalność można zarejestrować w dowolnym urzędzie gminy lub miasta lub elektronicznie na stronie internetowej biznes.gov.pl

Co musisz mieć?

- dane adresowe,

- nazwę,

- nr Pesel, imię ojca, imię matki,

- kod PKD,

- profil zaufany lub konto bankowe,

- datę rozpoczęcia działalności,

- przewidywana liczba pracujących,

- dane kontaktowe,

- dane dot. ubezpieczenia ZUS (sam czy z pracownikami, jakie ulgi ZUS),

- dane dotyczące urzędu skarbowego,

- kod wykonywanego zawodu,

- zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego,

-  formę zapłaty podatku dochodowego,

- zgłoszenie rejestracyjne VAT.

Bezpieczna przystań

Kampania społeczna w ramach projektu „Przyjazny i bezpieczny urząd III” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji

Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Reklama
Reklama