Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 06:33
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Zamość: Co zabiło gawrony? Wyniki badań wykluczyły ptasią grypę. Do akcji wkracza prokuratura

Wyniki badań wykluczyły ptasią grypę, a wynik zleconych później badań toksykologicznych również był ujemny. Co zatem było przyczyną śmierci ponad 60 gawronów, które znaleziono na nasypie kolejowym w Zamościu? Do akcji wkraczają policja i prokuratura.
Martwe ptaki na torach zauważyła mieszkanka Zamościa. Kobieta zawiadomiła Straż Miejską.
Martwe ptaki na torach zauważyła mieszkanka Zamościa. Kobieta zawiadomiła Straż Miejską.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Zamościu otrzymał 20 lutego zgłoszenie od straży miejskiej o ponad 60 martwych gawronach leżących na nasypie kolejowym w okolicy mostu przy ul. Męczenników Rotundy w Zamościu. 

– Na miejsce zostali wysłani inspektorzy weterynaryjni, którzy pobrali próby od martwych ptaków – przekazała nam Justyna Matraj, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Zamościu.

Próby zostały przekazane do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach celem zbadania w kierunku ptasiej grypy, czyli choroby zwalczanej z urzędu. Martwe gawrony zebrano do worków i przekazano do utylizacji.

Ujemne wyniki

Okazało się, że to nie ptasia grypa zabiła gawrony (wynik badań był ujemny), dlatego 22 lutego powiatowy lekarz weterynarii w Zamościu zwrócił się z prośbą do puławskiego instytutu o rozszerzenie badań o ogólną toksykologię. PIW-PIB w Puławach zbadał zabezpieczone próby pod kątem 73 substancji z różnych grup, uwzględniając możliwość zatrucia ptaków m.in. pestycydami (środki ochrony roślin), antykoagulantami (trutka na szczury) i mykotoksynami (toksyny wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów). Na wyniki trzeba było czekać do 18 marca. Badania były bardzo szczegółowe, ale podobnie jak w przypadku ptasiej grypy, ich wynik również był ujemny.

Kolizji nie było

Według dra Przemysława Stachyry, ornitologa z Roztoczańskiego Parku Narodowego, ponad 60 gawronów w jednym miejscu i w jednym czasie nie mogło wpaść pod jadący pociąg.

Dlatego kolizję należałoby wykluczyć. Podobną opinię wyrażają osoby zawodowo związane z koleją. – Zdarza się, że pociąg wjedzie w stado spłoszonych ptaków, ale wtedy ginie najwyżej kilka sztuk – mówi maszynista Wojciech Stepaniuk. – Ze względu na fakt, że w opisywanym miejscu pociągi jadą z ograniczoną prędkością, to podczas kolizji z pociągiem nie zginąłby nawet jeden gawron.

Dodaje, że na torach giną najczęściej bażanty. Zdarzają się zające czy lisy, natomiast z większych zwierząt wymienić trzeba dziki, sarny czy łosie. W przypadku kolizji z tymi ostatnimi, należy zatrzymać pociąg i dokonać oględzin, bo duże zwierzęta potrafią narobić szkód w podwoziu lokomotywy, np. uszkodzić układ pneumatyczny od hamulców. – Maszynista widzi, że uderzy w zwierzę, ale nie ma szans na reakcję, by ograniczyć prędkość – wyjaśnia Wojciech Stepaniuk.

Zderzenie z pociągiem uważa za mało prawdopodobne także Tomasz Kobylas, prezes Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. – Gawrony są ptakami bardzo inteligentnym i tym bardziej wydaje się mało prawdopodobne, żeby dały się potrącić przez pociąg – zauważa pan Tomasz.

Podaje przykład, jak w okresie jesiennym gawrony zrzucają z powietrza orzechy pod nadjeżdżające samochody po to, żeby je rozłupać. Czasem wykorzystują do tego sygnalizację świetlną – na zielonym zrzucają orzechy, a na czerwonym zbierają łup. – Wydaje się, że zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest nadjeżdżający pojazd, w tym pociąg, i są zbyt sprytne, żeby dały się rozjechać – uważa pan Tomasz.

Największym pasażerskim przewoźnikiem w Polsce jest POLREGIO, czyli dawne Przewozy Regionalne. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1 700 pociągów, zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie, w tym 18 (9 par) przejeżdża w ciągu doby przez Zamość. Jak się nam udało dowiedzieć, ani 20 lutego, ani dzień przed i dzień po tej dacie nie odnotowano żadnych uszkodzeń szynobusów.

Nic nie zauważyli również inni przewoźnicy realizujący przewozy pasażerskie i towarowe.

Wątpliwa prowokacja

– Po uzyskaniu wyników ujemnych badań toksykologicznych, przekazano tę informację organom ścigania – usłyszeliśmy od zastępcy powiatowego lekarza weterynarii w Zamościu.

Jak nas poinformował Mariusz Tutis ze Straży Miejskiej w Zamościu, strażnicy podęli 20 lutego interwencję po informacji przekazanej w mejlu przez mieszkankę Zamościa, która podczas spaceru z psem odkryła na torach martwe ptaki. Później w sieci pojawił się filmik z miejsca zdarzenia z przekazem, że to „ukraińskie zboże zabija ptaki”. W tym miejscu warto przypomnieć, że w lutym polscy rolnicy i przewoźnicy zintensyfikowali działania na polsko-ukraińskiej granicy, protestując m.in. przeciwko nieuczciwej konkurencji zagranicznej, związanej przede wszystkim z niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża do Polski. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele filmików podważających jakość produktów importowanych z Ukrainy.

Być może komuś zależało na tym, aby pokazać martwe gawrony z przekazem, że zabiło je ukraińskie ziarno? Czy mogła to być „ruska” prowokacja? Teoretycznie ktoś mógł podrzucić martwe gawrony na tory, ale wcześniej musiałby je pozbawić życia, czyli własnymi rękami ukatrupić ponad 5 tuzinów ptaków.

Stróże prawa mogliby mieć ułatwione zadanie, gdyby dysponowali zapisem z kamer, ale na opisywanym terenie nie działa monitoring. W system monitoringu wyposażone są pociągi, ale zapis po tak długim czasie jest raczej niedostępny.

Ptak wędrowny

Dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Zamościu Grzegorz Garbuz przypomina, że gawron (Corvus frugilegus) jest ptakiem wędrownym. – Nie wszyscy wiedzą, że „nasze” odlatują na zimę na południe Europy, a do nas migrują gawrony z północy – mówi dyrektor zamojskiego zoo. 

– Być może jakieś stado przywlekło ze sobą jakieś choróbsko, w zmienionych warunkach atmosferycznych choroba się rozwinęła, a w końcu ptaki popadały. Na szczęście nie była to ptasia grypa, ale innej choroby wykluczyć nie można. Chorób jest dużo, a próby były badane tylko w kierunku ptasiej grypy. Wykluczyłbym zarówno celowe działanie człowieka, jak i zatrucie podejrzanym zbożem, bo to wyszłoby w toksykologii. To, że niektóre gawrony miały uszkodzone skrzydła lub nogi mogło być spowodowane działaniem innych zwierząt po ich śmierci, w tym na przykład psów.

Prezes Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego informuje, że w 2020 r. gawron trafił na opracowaną przez ornitologów z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) Czerwoną Listę Ptaków Polski i stał się gatunkiem narażonym na wyginięcie w Polsce. Populacja gawrona w Polsce przez ostatnie 15 lat spadła o 57 proc. z przyczyn powodowanych głównie przez działalność człowieka, m.in. z powodu prześladowania ptaków w koloniach lęgowych w miastach, wycinania drzew z gniazdami, zmian prowadzenia polityki rolnej, likwidacji łąk i pastwisk oraz coraz większej chemizacji rolnictwa. – Gawron w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej zwierząt w granicach administracyjnych miast, poza nimi jest objęty ochroną ścisłą – wyjaśnia Tomasz Kobylas.

Populacja w Polsce osiąga liczebność ok. 200 tys. par. Obecnie są prowadzone działania, aby objąć gatunek ścisłą ochroną gatunkową również na terenie miast.

Tomasz Kobylas był po zdarzeniu na torowisku, ale podejrzanego ziarna nie znalazł.

Prokuratura Rejonowa w Zamościu prowadzi postępowanie w kierunku spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Bĺa bla 07.04.2024 05:03
Yhum ruska prowokacja, teraz wszystko to ruskich wina. Łatwiej ukryc cos w tym korupcyjnym kraju, niz dowiedziec sie prawdy

mieszkaniec 05.04.2024 15:19
Tak coś czułem, że połamane skrzydła, to raczej nie od ukraińskiego zboża.

Yyy? 07.04.2024 05:01
Gdzie tu jest napisane ze skrzydla byly polamane?

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama