Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 11:54
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

W rocznicę rzezi wołyńskiej. O pamięć wołają ofiary

Na pochówki na Ukrainie nie ma co liczyć, dlatego walczmy chociaż o pamięć ofiar banderowców – mówi szefowa zamojskich Wołyniaków przed uroczystością odsłonięcia pomnika w kształcie krzyża w 75. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. Janina Kalinowska zaapelowała przy okazji do władz Zamościa, żeby zerwały współpracę z ukraińskimi miastami, w których kwitnie banderowska ideologia.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w niedzielę (10 czerwca) o godz. 10 od na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków od poświęcenia pomnika Krzyża przez ks. Roberta Strusa, proboszcza zamojskiej parafii katedralnej. Uroczystość odbędzie się z ceremoniałem wojskowym. Po osłonięciu pomnika delegacja zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu uda się na zamojską Rotundę, gdzie w Krypcie Wołyńskiej złoży kwiaty, zaś pozostali uczestnicy uroczystości udadzą się do kościoła wojskowego, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta w intencji Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Po nabożeństwie przewidziano występ Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu.

Krzyż pamięci

– Na pochówki na Ukrainie nie ma co liczyć, dlatego walczmy chociaż o pamięć blisko 200 tys. ofiar banderowców, którzy zostali zamordowani tylko za to, że byli Polakami jak nie siekierą, to widłami albo piłą, bo mało kto z nich zginął od kuli – mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Ten Krzyż postawiliśmy dla potomnych i po to, żeby Ukraińcy nie równali UPA z AK i nie mówili o jakiejś wojnie polsko-ukraińskiej, bo mój zamordowany mały braciszek z nikim nie walczył.

Na tablicy na Krzyżu od strony południowej widnieje napis: "W hołdzie Polakom z Kresów Południowo-Wschodnich II RP zamordowanym przez  ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947, ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, matkom, ojcom, dzieciom, starcom i duchowieństwu, zgładzonym ze szczególnym okrucieństwem dlatego, że byli Polakami". Całość uzupełnia napis na tablicy umocowanej na krzyżu od strony północnej: "Na wieczną pamięć w 75. rocznicę apogeum ludobójstwa na Wołyniu 11 lipca 1943 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, 10. 06. 2018 r.".

Wykonawcą granitowego pomnika jest firma z Wólki Panieńskiej k. Zamościa. Zamojskich Wołyniaków wsparli finansowo darczyńcy. Zaproszenie na niedzielne uroczystości otrzymali m. in. parlamentarzyści, wojewoda lubelski oraz władze samorządowe.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jasiek 07.06.2018 18:51
Na Wołyniu wyrżnęli POLAKÓW kobiety dzieci ukraincy w sposób jaki historia nie pamięta to byli mordercy zezwierzęceni którzy nie zasługują na miano człowieka tylko mordercy

Polak 10.06.2018 11:22
Zwierzęta tak nie postępują. To bestie w ludzkiej skórze.Zboczeńcy sadystyczni.

LTM 06.06.2018 23:09
Zamojskie Stowarzyszenie postawiło w miejscach mordów band UPA na Wołyniu 35 dużych metalowych krzyży. Niestety od czasu tzw. "pomarańczowej rewolucji" Juszczenki postawienie kolejnych jest praktycznie niemożliwe, co więcej rząd Poroszenki jako jedyny kraj na świecie wręcz zakazał Polakom jakiekolwiek kolejne poszukiwania i ekshumacje pomordowanych !!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: nasi przyjacieleTreść komentarza: A nasza rodzina skorzystała na wysiedleniu Niemców z Dolnego Śląska, nasza rodzina dostała dom z ogródkiem , a w domu wszystko było czego dusza zapragnie, nawet w piwnicy zawekowana żywność, także żyliśmy przez długi okres jak hrabiowie Zapraszamy się nawzajem co roku z zaprzyjażnioną rodziną z Niemiec, która w tym domu mieszkała.Data dodania komentarza: 26.12.2024, 10:25Źródło komentarza: Płoskie pamięta! Minęły już 82 lata od niemieckich zbrodniAutor komentarza: jaroTreść komentarza: Był czas na umieszczanie tablic przez PISOWCÓW przyszedł czas na demontazData dodania komentarza: 26.12.2024, 10:06Źródło komentarza: Grabowiec-Góra: Tablica smoleńska zdjęta z pomnika żołnierzy. Przez skargi mieszkańcaAutor komentarza: jolkaTreść komentarza: Oto wybrańcy PIS uData dodania komentarza: 26.12.2024, 09:59Źródło komentarza: "Kilometrówki" Ryszarda C. O co prokuratura w Zamościu oskarżyła byłego europosła?Autor komentarza: marzeniaTreść komentarza: zakładam ze będą oddzielne sektory dla kazdej partii oddzielnie? nie zamierzam byc przy barierce obok zwolenników partii na literę P :), a moze po prostu lepiej wyjechac z miasta na ten czas :)Data dodania komentarza: 26.12.2024, 09:40Źródło komentarza: Sylwester w Chełmie z TV Republika. Zainteresowanie przerosło oczekiwaniaAutor komentarza: Pisze bo chcęTreść komentarza: Proszę pana za to grozi odpowiedzialność karna - odpowiesz jak za człowieka chociaż obrazisz bbbbbbaranaData dodania komentarza: 26.12.2024, 04:29Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: RozczochranaTreść komentarza: Tylko ony jak najczęściej był jakiś powód stanąć do zdjęcia. Tylko to się liczy pracuje się lepiej, lub gorzej ale aby fotka była to jest clue współczesnych pracowników.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 22:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Opłatek rodzin zastępczych w powiecie hrubieszowskim
Reklama