Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:42
Reklama
Reklama

Dołhobyczów: Pomnik dla kawalerzystów w setną rocznicę wygranej

W setną rocznicę bitwy polskiej kawalerii z ukraińskimi oddziałami w Dołhobyczowie stanie pomnik upamiętniający tamto zwycięstwo polskich legionistów z grudnia 1918 r.
Dołhobyczów: Pomnik dla kawalerzystów w setną rocznicę wygranej

Autor: Fot. dobroni.pl

W bitwie pod Dołhobyczowem I Pułk Ułanów Legionów Polskich pod dowództwem mjra Gustawa Orlicz-Dreszera przeszedł swój chrzest bojowy. Świeżo uformowane oddziały ułanów dały odpór przeważającym siłom wroga, wojskom Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Pomnik z pamiątkową tablicą poświęconą tamtym wydarzeniom w grudniu zostanie odsłonięty przy Szkole Podstawowej w Dołhobyczowie.

Pod koniec czerwca tego roku Dołhobyczowskie Stowarzyszenie Regionalne zwróciło się  do lubelskiego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej o pomoc w opracowaniu koncepcji upamiętnienia bitwy, jaką 10 grudnia 1918 roku stoczono pod Dołhobyczowem. Doszło tam do walk pomiędzy kawalerią polską a Ukraińcami.

 

Poranna toaleta w huku armat

 

 – Po polskiej stronie walczył wówczas 1 Pułk Ułanów Legionów Polskich pod dowództwem rtm. Gustawa Orlicz-Dreszera – tłumaczy dr Mariusz Sawa z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie. – Kilka tygodni później w styczniu 1919 roku został on przemianowany na słynny 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. W międzywojennej literaturze mówi się, że bitwę pod Dołhobyczowem wygrali szwoleżerowie, ale wtedy jeszcze nie byli szwoleżerami. Nazwę "1 Pułk Szwoleżerów" wprowadzono 8 stycznia 1919 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza, który ustalał numerację pułków kawalerii. Natomiast po ukraińskiej stronie walczyły oddziały, to możemy stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kresowy 23.08.2018 14:37
Brawo członkowie Stowarzyszenia Regionalnego z Panem Wojtkiem Kosteckim! To piękne co robicie ! Przez tyle lat władze gminy Dołhobyczów nie wiedziały bądź nie chciały wiedzieć o potrzebie upamiętnienia te bitwy z udziałem elitarnego pułku kawalerii! Uważam jednak, wielu mieszkańców również ,że lokalizacja nie jest właściwa.Społeczność szkoły i rada gminy wolały wybrać na patrona szkoły Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie. Wójt też nie chciał Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego! Szkoda ! Może zgodziłby się wybrać za patrona innego Józefa?

Hetmanat M.Mieleckiego 07.02.2019 21:06
Sa nadal problemy z pomnikiem oraz interpretacja przebiegu i wyniku bitwy.Ciekawe

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama