Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 09:41
Reklama
Reklama

Zwierzyniec: 74. rocznica likwidacji obozu

Reklama
74 lata temu rozpoczęła się likwidacja obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu. Uroczyste obchody tej rocznicy odbyły się w niedzielę, 13 sierpnia w Zwierzyńcu. 
Zwierzyniec: 74. rocznica likwidacji obozu

Autor: ias24.eu

O 10.45 poczty sztandarowe zebrały się przy kościele Matki Bożej Królowej Polski, gdzie kwadrans później rozpoczęła się uroczysta Msza święta w intencji ofiar.

Reklama

Po Mszy wręczono odznaczenia za kultywowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach wojennych.  Zabrzmiała też warta honorowa w wykonaniu członków Związku Kombatantów RP z Puław, a przedstawiciele organizacji kombatanckich złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny, gdzie do 1944 roku mieścił się obóz przesiedleńczy. 

Budowa obozu, który obejmował około czterech hektarów powierzchni, rozpoczęła się latem 1940 roku, a zakończyła wiosną 1941. Początkowo obóz był przeznaczony dla pracowników niemieckiej firmy budowlanej, zajmującej się budową dróg, mostów, lotnisk, parkingów czy magazynów. Od 1 kwietnia 1942 roku był filią obozu jenieckiego w Rawie Ruskiej dla 320 jeńców francuskich. Rok później został rozbudowany z 9 do 22 baraków, a od czerwca 1943 roku stał się obozem przesiedleńczym dla ludności wysiedlanej z Zamojszczyzny.

Po wyzwoleniu obozu częściowo spalone baraki zostały przez miejscową ludność rozebrane, a potem zasadzano w tym miejscu las. Szacuje się, że przez zwierzyniecki obóz przeszło około 24 tysięcy ludzi, w tym 7 tysięcy dzieci, z których ponad 200 zmarło w wyniku tortur, bicia i nieludzkich warunków pobytu. Część uratowali Róża i Jan Zamoyscy. Ostatni transport ludności z tego miejsca odszedł do Puław 13 sierpnia 1943 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PREZES 22.08.2017 14:27
Więcej informacji na stronie reporter.horynieczdroj.pl

Reklama

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GaliuszTreść komentarza: A co ze ścieżką rowerową? Takie turystyczne miejscowości nie zostaną nią połączone??? Skandal.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:36Źródło komentarza: Powiat zamojski ma kasę na przebudowę drogi Nielisz-Michalów-SzczebrzeszynAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak nie widzisz komunistycznych SBeków morderców w obecnych władzach typu TW OSKAR i inni to się wcale nie urodziłeś nie istniejesz.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:15Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Jak tak można pisać o zbrodniach przodków naszych obecnych "sprzymierzeńców " O działalności OUN-UPA pamiętają zwykli ludzie a wyniesieni na piedestsł władzy wybrańcy narodu są głusi na prawdę historyczną...Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:36Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Telatyn pamiętają o okrutnej zbrodni z 1944 roku w Poturzynie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Dobry pomysł 👍. Zanim otrzyma się "pozwolenie na broń " proponuję udać się do "lokalnego "klubu strzeleckiego lub na strzelnicę gdzie @za kilka złotych @ można zapoznać się z zasadami bezpiecznej obsługi broni oraz oddać@kilka@ strzałów do tarczy . Wielu instruktorów na strzelnicach uczy ważnej rzeczy : strzał do tarczy która przedstawia sylwetkę człowieka to nie jest to samo co skierowanie lufy w stonę żywego człowieka i oddanie strzału który będzie skutkował zranieniem lub śmiercią człowieka . Jest to dużo tańszy test żeby się przekonać czy naprawdę chcemy posiadać broń palną w domu lub biurze z której nie będziemy skutecznie użyć w przypadku zamachu na nasze zdrowie lub życie . TRENING czyni mistrza .Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:28Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Smutny jest fakt że obecnej "władzy " nie podobają się oddolne inicjatywy społeczne upamiętnienia bestialstwa w przeszłości przodków naszych obecnych "przyjaciół " z Unii EuropejskiejData dodania komentarza: 10.04.2025, 01:03Źródło komentarza: Osuchy: Jest warte 13 mln zł. Muzeum Partyzantów Polskich będzie pierwszym w kraju muzeum narracyjnymAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Nie SENSACJA dnia tylko policjant " być może " uratował komuś życie lub zdrowie . Jak widać nie taki Policjant straszny jak go " malują " ;-) Mamy XXI ( dwudziesty pierwszy wiek ) a nadal w Rzecxypospolitej panuje przekonanie że "życie na trzeźwo jest nie do przyjęcia " Czas najwyższy zacząć zdawać sprawę z tego że alkohol jest dla ludzi ale jego spożywanie nie może skutkować krzywdą ludzką spowodowaną prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu !Data dodania komentarza: 10.04.2025, 00:55Źródło komentarza: Gm. Sitno: Policjant jadąc na służbę, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę na zakazie
Reklama