Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:12

Ile domów w Polsce ma dostęp do światłowodu?

Choć rynek światłowodowy rozwija się w Polsce szybko, według analiz nadal ok. 8 mln osób nie ma szans na to, by korzystać z możliwości, jakie daje ten wyjątkowo szybki internet. Ten wynik można uznać za zaskakujący. Jak Polska wygląda w zakresie światłowodu patrząc na nią przez pryzmat Europy?
  • 14.10.2022 09:44
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ile domów w Polsce ma dostęp do światłowodu?

Niewątpliwie kraje Starego Kontynentu dynamicznie wykorzystują możliwości światłowodu i inwestują w jego rozwój również tam, gdzie dotychczas był on niedostępny. Zdecydowanie najszybciej sytuacja zmienia się we Francji. Za dynamiczne lokalizacje uznaje się też Włochy i Niemcy, choć tam np. rozwój sieci światłowodowej jest o połowę wolniejszy niż we Francji. Z kolei trzykrotnie mniejszy okazuje się on w Wielkiej Brytanii.

A branżowych analizach Polska plasuje się na szóstej pozycji. Czy to dobra lokata? Patrząc na internet światłowodowy w porównaniu do innych krajów Europy to pozycja za liderami. Jednak jednocześnie uwagę zwraca dynamiczny rozwój, bo Polska ma najlepsze wskaźniki wzrostu ze wszystkich państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Jaka część Polski ma dostęp do światłowodu?

Na podstawie analiz dostawców można zauważyć, że światłowód był w 2022 r. doprowadzony do 41,3 proc. gospodarstw domowych w Polsce. Ten wynik odpowiada mniej więcej średniej unijnej. Nie oznacza to jednak wyłącznie powodów do zadowolenia. Problematyczne może być bowiem to, że aż ponad 8 mln domów i mieszkań w Polsce nie posiada dostępu do światłowodu. Potwierdzają to wyniki autentycznego wykorzystania łączy sieciowych. W 2020 r. realne dotarcie do klienta było nieco wyższe niż skromne 14 %. W skali Europy ten sam wynik przekraczał 20%.

Czy warto zamówić światłowód?

Rozwój światłowodu w Polsce niezmienie dotyczy przede wszystkim rozszerzania zasięgów, a nie realnego udostępniania łączy – klienci mają taką możliwość, ale nie decydują się często na zamówienie szybkiego internetu. Okazuje się bowiem, że wiele osób w pełni satysfakcjonuje kilkaset Mb/s – szczególnie, gdy nie mają one wielkich potrzeb w zakresie gier online czy odtwarzania multimediów.

Warto pamiętać, że światłowód w domu lub mieszkaniu to nie tylko kwestia samej szybkości sieci. Sporo osób patrzy na nie przez pryzmat estetyki wykończenia okablowania. Jest ono bardzo cienkie, co powala na optymalne zaaranżowanie wnętrza i ukrycie przewodów. Tymczasem standardowy kabel od łącza stacjonarnego często nie pozwala umieścić się np. pod listwą przypodłogową.

Rozważając zamówienie światłowodu warto upewnić, się, czy w danej lokalizacji operator zapewnia jego działanie. Obecnie, dzięki precyzyjnym danym operatorów można ocenić dostępność praktycznie dla każdego adresu w Polsce. Np. wchodząc na PanWybierak.pl wystarczy wpisać nazwę ulicy i numer nieruchomości, by system samoczynnie odpowiedział na pytanie, czy jest tam dostępny internet światłowodowy. Również automatycznie można zweryfikować wygenerowane tak oferty z innymi propozycjami wiodących operatorów w kraju. Dodatkowo warto też pamiętąć, że opłaca się połączyć usługi światłowodu z innymi u tego samego operatora. Oszczędności mogą sięgać nawet kilkunastu procent w skali roku.

--- Artykuł sponsorowany ---