Założony przez Niemców w 1942 roku cmentarz rozrósł się do 3,90 ha. Dziś znajduje się na nim blisko 5,5 tys. grobów. Cmentarz robi się jednak za ciasny.
– W starej części rzeczywiście brakuje już miejsca. Odzyskujemy miejsca na pochówki z grobów, co do których mamy informacje, że nie mają dysponenta – mówi Renata Miziuk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tomaszowie Lubelskim, które zarządza cmentarzem. W ocenie zarządcy miejsc grzebalnych wystarczy tylko na dwa lata.
Pod koniec 2012 roku rada miasta zgodziła się na poszerzenie cmentarza o kolejne 1,5 hektara. Z tego 95 arów przewidziano na pochówki, pozostałą część m.in. na parking. Choć od uchwały rady mija już blisko 6 lat, w nowej części żaden zmarły nie spoczął.
Porozumienie z gminą
Na początku sierpnia miasto zawarło porozumienie z gminą Tomaszów Lubelski w sprawie wspólnej realizacji zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy części gminy Tomaszów Lubelski (działka w Rogóźnie). Celem jest poszerzenie cmentarza komunalnego (zgodnie z uchwałą rady miasta z 2012 r.) i oznaczenie strefy ochronnej zgodnie z przepisami o ustawy o cmentarzach.
– Zgodnie z treścią porozumienia sfinansujemy wszelkie koszty związane z procedurą, po stronie gminy leży wyrażenie zgody na te zamiany. Jesteśmy zaawansowani w pracach planistycznych. Spodziewam się, że w tym roku uda się uchwalić studium uwarunkowań, w przyszłym dokonać zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Pochówki w nowej części cmentarza będą mogły się rozpocząć pod koniec przyszłego roku – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.
Zgodnie z założeniami projektanta cmentarza, w nowej części znajdzie się miejsce na 300 grobów ziemnych i 1550 grobów betonowych: jedno, dwu i trzy osobowych. To pozwoli rozwiązać problem na około 30 lat.
– Zgodnie z tendencją, jaką mamy teraz. W tym roku mieliśmy 134 pochówki, w ubiegłym 156, a w 2016 roku 104 – zastrzega prezes Renata Miziuk.
Więcej o sprawie cmentarza przeczytają Państwo w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze