Uroczystości, podczas których wspomniano bł. ks. Zygmunta Pisarskiego rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. – Do dziś w naszej miejscowości żyją osoby, którym właśnie ten kapłan udzielał sakramentu chrztu świętego – powiedział ks. Krzysztof Jankowski, proboszcz solskiej parafii, przybliżając sylwetkę ks. Zygmunta Pisarskiego.
Ks. bp Marian Rojek przypomniał, że wspominany kapłan z szacunkiem odnosił się zarówno do katolików, jak i do unitów, prawosławnych czy Żydów.
Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, która jest wynikiem projektu realizowanego przez Krasnostawski Ośrodek Kultury. Jest to dwadzieścia stacji drogi życia bł. ks. Zygmunta Pisarskiego. Stacja XII została odsłonięta właśnie na kościele parafialnym w Soli. Podobne tablice znajdują się m.in. w Krasnymstawie i Gdeszynie (gm. Miączyn).
Zygmunt Pisarski urodził się 24 kwietnia 1902 r. w Krasnymstawie. Święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1926 r. w katedrze lubelskiej. Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Modliborzyce (pow. janowski), gdzie po śmierci proboszcza ks. Ignacego Rybińskiego samodzielnie administrował parafią do czasu przyjścia nowego proboszcza.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze