Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:40
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

100-lecie niepodległości: Groby w poprzek ścieżki

"Na tle pustki, na tle pól odłogiem leżących, wśród postrzelanych lasów powstały dziwne kolonie: groby żołnierskie" – pisał krakowski uczony prof. Michał Siedlecki, który jesienią 1915 r., tuż po wycofaniu się rosyjskich wojsk, odwiedził m.in. Zamojszczyznę i okolice Chełma (wspomnienia spisał rok później).
100-lecie niepodległości: Groby w poprzek ścieżki

"Widzi się je wszędzie: najczęściej blisko drogi, ale czasem wśród pola uprawnego, w ogrodzie lub w parku dworskim; często tuż przy domu, tuż przy drodze lub w poprzek ścieżki, tak, jakby ten grób był intruzem: a czasem w gęstym, leśnym ostępie, skryty przed okiem ciekawem, nieledwie niedostępny" – notował. "Żołnierz padł tam gdzie musiał walczyć, pochowano go tam, gdzie się dało". 

Nie wszystkie mogiły wyglądały jednakowo. "Jednych chowano troskliwie po zwycięskiej bitwie, w grobach dużych, głębokich i wysoką wyrastających mogiłę. Innych oddawano ziemi prędko, spiesząc się, często pod ogniem bitwy. I stąd to jedne groby to starannie ułożone kopce z dużym ładnym krzyżem, z widocznym napisem, a nawet tabliczką, inne, zaledwie, że przykrywają zwłoki (...)" – notował prof. Siedlecki. A dalej zauważył: "Na mogiłach niemieckich żołnierzy zwykle (zamieszczano) napis: Hier ruhen sanft, fern von der Heimat (tutaj spokojnie odpocznij, daleko od domu) i wymienione nazwiska, czasem jakiś wiersz podniosły; czasem wymieniono tylko kilka nazwisk niemieckich, a potem dodano napis: und drei Russen (i trzech Rosjan). 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama