Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 02:29
Reklama
Reklama

100-lecie niepodległości: Niech się Polska przyśni Tobie...

W I wojnie światowej wzięły udział aż 33 państwa (1,5 mld ludności). W wyniku działań wojennych zabito 10 mln osób, a ok. 20 mln odniosło rany. Walki zakończyły się zwycięstwem państw ententy (Wielka Brytania, Francja, Rosja, Włochy, USA i in.). Dziś dla wielu osób to tylko puste liczby, a potężna zawierucha wojenna sprzed stu lat nie robi na nich wrażenia. W naszym regionie była ona jednak szczególnie wyniszczająca. Warto o tym pamiętać.
100-lecie niepodległości: Niech się Polska przyśni Tobie...

"Dnia 31 lipca 1914 r. po wypowiedzeniu wojny przez państwo niemieckie Rosji ogłoszono w całej Rosji powszechną mobilizację" – czytamy we wspomnieniach podpisanych inicjałami T. P., które zamieszczono w "Kronice Powiatu Zamojskiego" (w numerze z 30 września 1918 r.). "W dniu tym zebrano wszystkich zdolnych do służby wojskowej rezerwistów z miasta Zamościa i okolicy. Wysłano ich częściowo na stację kolejową Rejowiec, odległą 75 km od Zamościa". 

Reklama

Inne, rosyjskie wojska, które stacjonowały w Zamościu wyruszyły natomiast w stronę Tomaszowa Lub. Miały one ochraniać granicę z monarchią austro-węgierską. 

Kwiaty dla żołnierza

Wojennej pożogi nie można było już cofnąć. W pierwszych dniach sierpnia 1914 r. na zachód ruszyło siedem niemieckich armii. Dzięki nim chciano wyeliminować Francję z "teatru wojny". Mobilizację ogłosiły też Austro-Węgry. Rosję (sojusznika Anglii i Francji) jej przeciwnicy lekceważyli, bo uznano, iż carska armia nie jest w stanie szybko się zmobilizować. Na teren dzisiejszej Polski udało się jedynie 20 austriackich dywizji, które były wspierane przez Niemców. Miały one kontrolować rosyjskie ruchy. Tyle że Rosjanie wręcz entuzjastycznie odpowiedzieli na carskie wezwanie do mobilizacji (ogłoszono ją 30 lipca). I ruszyli na front. 

"Za kilka dni przybyła z głębi cesarstwa (rosyjskiego) konnica, która również śpieszyła do Tomaszowa, gdzie miały się odbyć pierwsze starcia z wojskami nieprzyjacielskimi" – czytamy w "Kronice Powiatu Zamojskiego". "Wieczorem 3-go sierpnia rozeszła się wieść, że do Tomaszowa wkroczyło wojsko austryjackie. Nazajutrz przywieziono do Zamościa dwu jeńców austriackich, których oglądano z wielkim zaciekawieniem".

Matylda z Windisch-Greatzów Sapieżyna (żona Pawła Sapiehy) w pierwszych dniach sierpnia 1914 r. przebywała w swoim majątku w Siedliskach, położonych ok. 25 km od Tomaszowa Lub., ale po drugiej stronie granicy. Nie czuła się tam bezpiecznie. Dlatego wyjechała wraz z rodziną do Lwowa. "Codziennie przeciągały (przez Lwów) wojska, ofiarowano im kwiaty i papierosy lecz niestety były jeszcze i inne widoki, wywołujące jak najsmutniejsze wrażenia: otóż spotykało się większe grupy ludzi: kobiety, chłopi, popi ruscy, zakurzeni, wynędzniali, prowadzeni pod strażą" – czytamy w zapiskach Matyldy Sapieżyny dotyczących pierwszych tygodni walk 1914 r. "Były to nieszczęśliwe ofiary, czy własnej politycznej przeszłości, czy rozszalałego donosicielstwa, których bez sądu i śledztwa porwano i wywieziono do obozów". 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama