Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:18
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

100-lecie niepodległości: Moda i... prawa wyborcze kobiet

"Zrodzona z konieczności wolność szczególnie dobrze uwidoczniła się w kobiecej odzieży – sukienki i spódnice stały się krótsze, styl ubierania się był w ogóle swobodniejszy, bardziej praktyczny" – pisał Andrzej Chwalba, krakowski historyk społeczny o przemianach, jakie zaszły w mentalności naszych przodków. "Niemniej ten kierunek naznaczył się już w latach poprzedzających I wojnę światową".
100-lecie niepodległości: Moda i... prawa wyborcze kobiet

Pod koniec XIX wieku rozpoczął się w Europie proces zwany urbanizacją (rozwój miast). Ludność Paryża, Londynu czy Berlina wzrosła o co najmniej kilkanaście procent. W wielu miastach powstawały potężne fabryki, w których można było znaleźć pracę. W dzielnicach przemysłowych nie dało się już żyć starym, wiejskim trybem. Dlatego kobiety coraz częściej rezygnowały z domowych obowiązków i podejmowały pracę w rzemiośle czy tzw. usługach. 

Sufrażystki 

Te zmiany miały społeczne konsekwencje. Na początku XX w. zaczęły powstawać pierwsze kobiece organizacje. 10 października 1903 r. Emmeline Pankhurst oraz jej córki: ChristabelSylwia i Adela, założyły Społeczno-Polityczną Unię Kobiet (WSPU). Jej członkinie zwano potem sufrażystkami. Organizacja powstała w Manchesterze. Szybko zyskała poparcie kobiet w całej Wielkiej Brytanii oraz w USA. Panie domagały się przede wszystkim przyznania praw wyborczych, czyli możliwości uczestniczenia w wyborach. 

Na początku czerwca 1904 r. powołano w Berlinie Światowy Związek na Rzecz Praw Wyborczych Kobiet. Jego członkinie domagały się od rządów swoich państw praw człowieka i obywatela. Do związku przystąpiły tysiące pań z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Norwegii, Danii, Szwecji, Nowej Zelandii i wielu innych krajów. Przyniosło to efekty. Już rok później kobiety w Finlandii jako pierwsze w Europie otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze. W nowym fińskim parlamencie znalazło się aż 19 kobiet. To był początek. 

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się 19 marca 1911 r. w Niemczech, Szwajcarii, Danii i Austrii. Na ulice wyszło w sumie ponad 1 milion kobiet! Panie, po staremu, ostro i zdecydowanie domagały się praw wyborczych. Powstało na ten temat także wiele artykułów prasowych, rozdawane były ulotki, odbywała się agitacja na ulicach itd. 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama