Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 20:26
Reklama
Reklama

100-lecie niepodległości: Zapomniani uchodźcy

W 1915 r. wspierane przez Niemców wojska austro-węgierskie ruszyły do wielkiej ofensywy. Rosjanie musieli się wycofać z Królestwa Polskiego oraz zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego. Razem z wojskiem ewakuowały się rosyjska administracja i duchowieństwo.
100-lecie niepodległości: Zapomniani uchodźcy

Zabierano też majątki: państwowy i m.in. cerkiewny (to, co dało się wywieźć). Podjęto również decyzję o wysiedleniu ludności cywilnej. Dotyczyła ona głównie chłopów. Działania podjęto na mocy rozkazu wydanego w czerwcu 1915 r. przez gen. Mikołaja Iwanowa, ówczesnego dowódcę rosyjskiego Frontu Południowo-Zachodniego (później obowiązywał on także w innych rejonach walk). Próbowano zastosować taktykę spalonej ziemi, znaną już z wcześniejszych walk z wojskami napoleońskimi. Niszczono plony, wywożono żywność, rekwirowano zwierzęta domowe, palono zabudowania. "Propagowano" także akcję wysiedleńczą, czyli siano panikę, straszono niemieckimi represjami (wpajano ludziom, że niemieccy i austro-węgierscy żołnierze obcinają w zdobytych wsiach wszystkim kobietom piersi). W efekcie setki tysięcy osób opuściły swoje gospodarstwa i uciekły w głąb Rosji. Wśród nich byli m.in. prawosławni mieszkańcy powiatów hrubieszowskiego i zamojskiego. 

"Tysięczne rzesze rodaków naszych wypędzonych do Rosji, niesłusznie nazywamy uchodźcami (...). Uchodźcami są wszyscy, którzy się dobrowolnie ewakuowali z kraju, lecz nie ci, których pędzono do Rosji, którym palono cały dobytek i pognano na straszną tułaczkę" – pisał Józef Wasercug w marcu 1916 r. "Toteż wydane obecnie w Moskwie Sprawozdanie Wydziału Wykonawczego Rady zjazdów od 1 lipca 1915 r do 1 stycznia 1916 r. pisze jedynie o wygnańcach". 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama