Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:21
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zamość: Witaj wielki Marszałku. Pomnik Piłsudskiego odsłonięty

W Zamościu stanął pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste odsłonięcie tego monumentu odbyło się w poniedziałek (5 listopada). W ceremonii uczestniczyło wielu mieszkańców Zamościa i Zamojszczyzny oraz zaproszeni goście. Odbyła się ona w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Autor: Fot. Bartłomiej Wojnarowski

Uroczystości towarzyszyła pełna asysta wojskowa. Nie zabrakło także słów podziękowań i symbolicznego "powitania" marszałka w Zamościu. 

 – Witaj wielki Marszałku, powracasz do swoich, tu gdzie Twoje miejsce, w rok 100-lecia polskiej niepodległości. To chwila historyczna dla naszego miasta i dla każdego mieszkańca –  nie krył wzruszenia podczas uroczystości Tomasz Włodarczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka w Zamościu. 

 – To historyczny moment dla całego Zamościa. Po 76 latach pomnik marszałka powraca do naszego miasta. Staraniem wielu wspaniałych ludzi, pomnik stanął tam, gdzie jego miejsce –  mówił także Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

 

Była i szabla Marszałka

Przed wojną w Zamościu stał pomnik Józefa Piłsudskiego. Jego autorem był Jakub Juszczyk. Został on odsłonięty w 1933 r. i był wykonany z piaskowca. Trudno było tej kamiennej postaci nie zauważyć. Razem z postumentem pomnik miał podobno dziesięć metrów wysokości. Z opisów i zdjęć wiemy, iż ów wyrzeźbiony w kamieniu Marszałek trzymał w prawej dłoni buławę, lewą opierał natomiast na rękojeści szabli. Prawdopodobnie ten monument znajdował się w miejscu, gdzie dzisiaj stoi budynek Klubu Batalionowego. Zamieszczono na nim inskrypcję: "J. Piłsudskiemu pierwszemu Marszałkowi Polski 3 pułk Artylerii Legionów". Trzy lata po odsłonięciu pomnika ustawiono przed nim rodzaj triumfalnej bramy. Zdobiły ją m.in. dwa orły z rozpostartymi skrzydłami oraz płaskorzeźby rycerzy.  

W sierpniu 1942 r. pomnik oraz – jak możemy się domyślać – bramę triumfalną zniszczyli Niemcy. Co się z  stało z rzeźbą Marszałka? W Zamościu krążą o tym przeróżne opowieści. Według jednej z nich rzeźba została pocięta na kawałki, które potem zakopano w różnych częściach miasta. Czy ma to jakiekolwiek potwierdzenie w rzeczywistości? Nie wiadomo. 

Inna rzeźba Piłsudskiego stała przed ostatnią wojną obok domu Stefana Milera, twórcy zamojskiego Ogrodu Zoologicznego, przyrodnika i działacza społecznego. Ten budynek wybudowano na początku XX w. przy ul. Peowiaków 5. Prof. Miler nazywał go "Willą Belweder", a mniej oficjalnie – "Belwederkiem" (przyrodnik mieszkał tam w latach 1931-1951). Tam ustawił popiersie Marszałka Piłsudskiego. Ono także zostało zdemontowane podczas II wojny światowej. 

Podobno zakopano je kilkadziesiąt metrów od domu Milera. Niektórzy twierdzą, że podobizna Marszałka nadal tam jest i czeka na odkopanie. Może to się kiedyś uda... 

 

"Skazuje Was na wielkość!"

Ostatnio Józef Piłsudski został w Zamościu odpowiednio upamiętniony. W ramach obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju odsłonięto w poniedziałek (5 listopada) jego okazały pomnik. Wygląda jak dawniej. Odtworzony został przedwojenny postument oraz stojąca na nim rzeźba. Teraz została ona jednak wykonana przez Marka Maślańca, ucznia prof. Mariana Koniecznego. Nową podobiznę Marszałka odlano w brązie (ma wysokość ok. 2,6 m, waży ponad 700 kg). 

Więcej o poniedziałkowej uroczystości w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama