Świętych patronów ma wiele miast. W Zamościu jest nim św. Tomasz Apostoł, w Lublinie – św. Antoni, zaś świętym patronem Madrytu jest św. Izydor. W ich ślady chce pójść Biłgoraj.
– Uważam, że to świetna inicjatywa – mówi 62-letnia mieszkanka miasta. – Jeżeli inne miasta mają swoich świętych patronów, to dlaczego Biłgoraj miałby go nie mieć?
O tym, że św. Maria Magdalena powinna patronować miastu przekonywał w poprzedniej kadencji radny Mirosław Lipiński. W ramach oddolnej inicjatywy na terenie miasta zbierane były podpisy poparcia. W środę (12 grudnia) temat stanął na sesji rady miasta. Stosowną uchwałę intencyjną przygotował burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, zaś jej uzasadnienie opracował biłgorajski regionalista Andrzej Czacharowski.
Święta z puszczy
"Kult św. Marii Magdaleny w historii Biłgoraja jest jednym z ważniejszych czynników kształtowania się współczesnego oblicza naszego miasta" – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Przypomnijmy, że związany jest on z miastem od ponad 400 lat, czyli od czasu objawień pastuszkom "na skraju puszczańskich borów nad Czarną Ładą" w 1603 i 1615 r. Od samego początku – jak podają przekazy – okoliczna ludność otrzymywała za przyczyną św. Marii Magdaleny rozliczne łaski, a do naznaczonego cudami miejsca ciągnęły pielgrzymki. Opiekę nad tym miejscem rozpoczęli w 1621 r. sprowadzeni z Lublina franciszkanie, którzy prowadzili zakonny szpital i bibliotekę. "To właśnie tu w noc wybuchu powstania styczniowego gromadzą się przyszli powstańcy styczniowi, stąd wyruszają do powstańczych oddziałów" – napisał Andrzej Czacharowski.
Kult św. Marii Magdaleny kwitnie do tej pory. W miejscu objawień stanęła na początku kaplica, później kościół (obecna świątynia została zbudowana w 1928 r. przez mieszkańców Biłgoraja jako wotum dziękczynne za odzyskaną wolność), a od dwóch lat znajduje się tam diecezjalne sanktuarium św. Marii Magdaleny. Na bazie budynków plebanii utworzono w 1999 r. pierwszą katolicką palcówkę oświatową w mieście (obecnie jest to Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju).
Napisz komentarz
Komentarze