Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 23:18
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Rada za swoją świętą

Kult tej świętej związany jest z miastem od ponad 400 lat, czyli od czasu objawień, jakie miały miejsce na początku siedemnastego wieku. Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Biłgoraja. Kolejny ruch należeć będzie do władz kościelnych.
Biłgoraj: Rada za swoją świętą

Świętych patronów ma wiele miast. W Zamościu jest nim św. Tomasz Apostoł, w Lublinie – św. Antoni, zaś świętym patronem Madrytu jest św. Izydor. W ich ślady chce pójść Biłgoraj.

– Uważam, że to świetna inicjatywa – mówi 62-letnia mieszkanka miasta. – Jeżeli inne miasta mają swoich świętych patronów, to dlaczego Biłgoraj miałby go nie mieć?

O tym, że św. Maria Magdalena powinna patronować miastu przekonywał w poprzedniej kadencji radny Mirosław Lipiński. W ramach oddolnej inicjatywy na terenie miasta zbierane były podpisy poparcia. W środę (12 grudnia) temat stanął na sesji rady miasta. Stosowną uchwałę intencyjną przygotował burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, zaś jej uzasadnienie opracował biłgorajski regionalista Andrzej Czacharowski.

Święta z puszczy

"Kult św. Marii Magdaleny w historii Biłgoraja jest jednym z ważniejszych czynników kształtowania się współczesnego oblicza naszego miasta" – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przypomnijmy, że związany jest on z miastem od ponad 400 lat, czyli od czasu objawień pastuszkom "na skraju puszczańskich borów nad Czarną Ładą" w 1603 i 1615 r. Od samego początku – jak podają przekazy – okoliczna ludność otrzymywała za przyczyną św. Marii Magdaleny rozliczne łaski, a do naznaczonego cudami miejsca ciągnęły pielgrzymki. Opiekę nad tym miejscem rozpoczęli w 1621 r. sprowadzeni z Lublina franciszkanie, którzy prowadzili zakonny szpital i bibliotekę. "To właśnie tu w noc wybuchu powstania styczniowego gromadzą się przyszli powstańcy styczniowi, stąd wyruszają do powstańczych oddziałów" – napisał Andrzej Czacharowski.

Kult św. Marii Magdaleny kwitnie do tej pory. W miejscu objawień stanęła na początku kaplica, później kościół (obecna świątynia została zbudowana w 1928 r. przez mieszkańców Biłgoraja jako wotum dziękczynne za odzyskaną wolność), a od dwóch lat znajduje się tam diecezjalne sanktuarium św. Marii Magdaleny. Na bazie budynków plebanii utworzono w 1999 r. pierwszą katolicką palcówkę oświatową w mieście (obecnie jest to Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju).

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama