Już wcześniej mieszkańcy i władze Zamościa wyrażały solidarność z rodziną i bliskimi Pawła Adamowicza. W kilka godzin po śmierci prezydenta Gdańska, w poniedziałek 14 stycznia mieszkańcy miasta i wraz z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem, spotkali się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
18 stycznia ułożono dla niego także serce ze zniczy na Rynku Solnym. Solidarność okazywano także z Jerzym Owsiakiem i sztabem WOŚP. W ostatnią niedzielę zebrano się na Rynku Wielkim by wyrazić poparcie dla prezesa fundacji WOŚP w ramach akcji #MuremZaJurkiem.
Śmierć prezydenta Adamowicza oraz deklaracja odejścia z funkcji prezesa fundacji WOŚP Jerzego Owsiaka wywołały ogólnopolską dyskusję o mowie nienawiści oraz agresji w życiu politycznym. Podjęto ją także w Zamościu.
Zamojska Koalicja Obywatelska wystosowała list otwarty, w których zaproponowała także organizację w zamojskich szkołach specjalnych lekcji
Takie lekcje w naszej ocenie przyczynią się do zahamowania negatywnych emocji i uświadomią młodym ludziom, że język złych emocji wcześniej czy później przeradza się w złe czyny. Ponadto należy nauczyć młodzież jak wyrażać swoje stanowisko, nie obrażając przy tym osób o odmiennych poglądach. Uczenie „cywilizowanej” debaty, gdzie język siły argumentów, a nie argument siły, bądź braku poszanowania poglądów drugiej strony, jest aktualnie jednym z wyzwań, jakie stoją przed nauczycielami w stosunku do młodego pokolenia Polaków - czytamy w liście
Prezydent w odpowiedzi na sesji uzasadniał, że samorząd nie ma kompetencji organizowania czy wskazywania konkretnych zajęć dodatkowych. Radna Monika Zawiślak (PiS) wskazała także, że w obecnym programie nauczania wdż czy języka polskiego znajdują się tematy dotyczące walce z nienawiścią, zachowaniem w Sieci i przeciwdziałaniu dyskryminacji.
Podjęto jednak stosowną uchwałę. W uchwale, którą przyjęto większością głosów (20 ''za'') potępiono wszelkie akty nienawiści i agresji bez względu na poglądy polityczne i stanowiska.
Napisz komentarz
Komentarze