Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 13:26
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Ukraina stawia na Banderę

Kult Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii staje się po drugiej stronie Bugu zjawiskiem powszechnym. Przywódcy OUN-UPA obecni są na pomnikach i patronują ulicom już nie tylko w zachodniej części Ukrainy, ale też w Kijowie i na wschodzie kraju. Dla nas są zbrodniarzami, a dla Ukraińców bohaterami. Czy przy takim rozdźwięku jest szansa na ukraińsko-polskie pojednanie?

Autor: Czytelnik

W środę (24 sierpnia) Ukraina świętować będzie 25-lecie niepodległości. Do Kijowa wybiera się prezydent RP Andrzej Duda, który z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką ma podpisać polityczną deklarację. O tym, że ma to być niezwykle ważny dokument dla pojednania obu narodów, poinformował szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin.

Uchwała kontra uchwała

Przypomnijmy, że 22 lipca br. Sejm RP przyjął uchwałę, w której zapisano, że ofiary zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej z lat 40. nie zostały odpowiednio upamiętnione, a masowe zbrodnie na Polakach nazwane ludobójstwem. Spotkało się to z falą krytyki na Ukrainie. W odpowiedzi do Rady Najwyższej Ukrainy trafił projekt uchwały o ludobójstwie Polaków na Ukraińcach w latach 1919-1951. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zauważył, że projekt jest dziełem jednego ukraińskiego parlamentarzysty (Ołeha Musija – przyp. red.). Ale działacze środowisk kresowych przypominają, że polskie władze państwowe jeszcze niedawno deklarowały, że kult Stepana Bandery czy Romana Szuchewycza dotyczy jedynie zachodniej Ukrainy i że jest to zjawisko marginalne. – Tymczasem Rada Miasta Kijowa zadecydowała niedawno bez żadnego głosu, żeby ulica nosząca nazwę Prospekt Moskiewski zmieniła nazwę na Prospekt Bandery – mówi Jarosław Świderek z zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Najbardziej antypolscy politycy ukraińscy wywodzą się z terenów przy granicy z naszym krajem. Autor kontrowersyjnego projektu uchwały, która szkaluje nasz naród, pochodzi z przygranicznego Sokala. Byłem w tym mieście rok temu. Na ratuszu powiewała czerwono-czarna flaga banderowska, na fasadzie banku natknąłem się na popiersie Bandery, a w centrum miasta widziałem mapę "Wielkiej Ukrainy" z Chełmem i Przemyślem.

To Polacy winni

Od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy zdjęcia pomnika ofiar terroru i deportacji Ukraińców Chełmszczyzny w latach 1938-1947, który stoi pod leżącym przy granicy z powiatem hrubieszowskim Nowowołyńskiem. Znajduje się na nim herb Chełma, natomiast z napisów można się dowiedzieć o krzywdach wyrządzonych Ukraińcom przez Polaków: "Zabito i aresztowano tysiące żołnierzy UPA, którzy z bronią w ręku mężnie bronili swojej ziemi i walczyli o wolność Ukrainy. Wieczna im Chwała!".

Znalazła się tam również informacja, że "deportacja chełmszczan z praojcowskich ziem w latach 1944-1947 to zbrodniczy czyn polskiego i bolszewickiego reżimu totalitarnego, dla którego nie ma usprawiedliwienia".

Więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

Tylko u nas!

O tragedii wołyńskiej i losach rodziny Zbigniewa Dobrowolskiego z Zamośćia

W mistrzowskim cyklu Roberta Horbaczewskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Arkadiusz 27.08.2016 11:48
Dobry artykuł.Niestety nacjonaliści ukraińscy wierzą w Wielką Ukrainę od rzeki Wieprz po rzekę Don.Widziałem ich mapę w Sokalu w ubr.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WieprzTreść komentarza: Pd samego początku Rafał chciał ją wywalić. Co niektórzy o tym wiedzieli. Dziewczyna reklamę zrobiła i ktoś inny ma gotowe.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 10:07Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: Elżbieta WojtaśTreść komentarza: Ciekawe kto jest tym drugim przedsiębiorcą. Ale wszystko się okaże w praniu bo łatwo coś zniszczyć ale niesmak pozostanie. I jeszcze jedno klimat tego miejsca tworzy właścicielka tej kawiarni jej styl podejście do ludzi i szkoda tego burzyć.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:42Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: ziomekTreść komentarza: Jakby Józef K. miał honor to oddał by te pieniądze dla tego biednego powiatu, on ma kasę.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 08:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Powiat zwrócił dotację, a kto ją odda powiatowi? Sprawą zajmują się śledczyAutor komentarza: ☆☆☆☆☆ ☆☆☆Treść komentarza: Skoro tak długo się czeka na drzwi. To mógł ten prezesik zlecić zamontowanie doraźnie drzwi choćby drewnianych! W niektórych spółdzielniach rzeczywiście dzieją się patologiczne sytuacje. Dlatego najlepiej nie kupować tam mieszkania! Unikać! Spolnota mieszkaniowa jak najbardziej. To najlepszy wybór na rynku wtórnym.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 06:36Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Mieszkańcy bloku zawiesili koc, bo nie mają drzwi. 28-latek wyrwał je z zawiasamiAutor komentarza: ŻandarmTreść komentarza: Przynajmniej jest punkt ewakuacyjny. W naszych realiach to bardziej schron by się przydał niż to HCK. Bo z tego co mi wiadomo to chyba nie bardzo jest gdzie uciekać w tym niezagrożonym mieście przy frontowym. Ale przynajmniej jest się skąd ewakuowaćData dodania komentarza: 24.12.2024, 01:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Centrum komunikacyjne czeka na otwarcie. Będzie poczekalnia, kiosk, toaletyAutor komentarza: T2tTreść komentarza: Przecież to kazdy wie,tak jak każdy wie że mają tam być hamburgery żeby tylko wsadzić swojego.Data dodania komentarza: 24.12.2024, 00:15Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama