Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:02
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Sto ton podniesiesz jedną ręką!

Jak przy pomocy książek, broszur i porad na łamach czasopism walczono o dobrobyt w socjalistycznej Ojczyźnie.
Sto ton podniesiesz jedną ręką!
Sadzenie ziemniaków w spółdzielni produkcyjnej.

"We wsi Hrebenne mieszka Maria Prociowa. Ot, kobieta jak inne" – czytamy w "Poradniku Wiejskiej Gospodyni" wydanym w 1956 r. przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. "Pewnego razu jadąc autobusem, poznaje kierowniczkę gminnej biblioteki. I wtedy wpada jej na myśl, aby urządzić we wsi punkt biblioteczny. Po kilku miesiącach zostaje bibliotekarką, nie mając zresztą żadnego przygotowania".

Energii i czytelniczej pasji tej kobiecie nie brakowało. Przez rok zdobyła stu czytelników. Po kilkunastu następnych miesiącach było ich – 235. A to już stanowiło połowę wszystkich mieszkańców Hrebennego! W sumie Prociowa zorganizowała 12 punktów bibliotecznych. Dzięki nim doszło we wsi do porozumienia międzypokoleniowego. 

"Dzieci – jej czytelnicy noszą książki do starych i chorych" – czytamy w poradniku słowa uznania dla Marii Prociowej. 

Postrach wiejskich pijaków

Taka czytelnicza postawa spowodowała podobno zmiany w wiejskiej mentalności. W całej okolicy powstały kółka samokształceniowe i dziarskie, coraz bardziej zwarte zespoły miłośników książek. Nie tylko. Prociowa była też postrachem okolicznych amatorów wódki i bimbru. Zapewne w walce z nimi wspierały je także (przeważnie kobiece) zespoły samokształceniowe. W końcu doszło do prawdziwej batalii. Używano w niej nie tylko słownych argumentów. "Prociowa rozpoczęła walkę z pijaństwem, wydała na ten temat specjalną gazetkę ścienną" – czytamy w poradniku z 1956 r. "Dziś pijacy boją się jej i żaden nie próbuje jej zaczepić". 

Maria Prociowa miała też potężne zasługi w propagowaniu kinematografii (w latach 50. także socjalistycznej). Bo była nie tylko miłośniczką książek, ale przez jakiś czas także kierownikiem kina wiejskiego w Hrebennem. Według poradnika jej zasługi trudno zresztą zliczyć. Wygląda jednak na to, że ta nietuzinkowa postać została na Zamojszczyźnie zapomniana. 

W Polsce istnieją tylko dwie miejscowości o nazwie Hrebenne: w gminie Lubycza Król. oraz w gm. Horodło. Nikt w nich o takiej społeczniczce jakoś nie pamięta (my przynajmniej nie natknęliśmy się na takie osoby). – Nazwisko Proć występuje w gminie Lubycza Król., ale o takiej kobiecie i jej działalności nie słyszałem – mówi dr Mariusz Koper, związany z Lubyczą Król. regionalista, historyk oraz autor kilku książek. Również pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubyczy Król. ta postać nie jest znana. – Ja także nie słyszałam o takiej osobie – zastanawia się Barbara Hajkowska, sołtys Hrebennego (w gm. Horodło). 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama