Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:21
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Wszystko, co trzeba wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie

Część majątku małżonków podlega podziałowi, gdy para postanawia się rozwieść. Ustalenia, na podstawie których środki zostaną odpowiednio rozdzielone, mogą zostać podjęte polubownie albo na drodze sądowej. Czy wsparcie prawnika jest konieczne, kiedy w grę wchodzi podział majątku? Na to oraz inne pytania związane z rozwodem i kłopotliwymi kwestiami, jakie ten ze sobą niesie, odpowiadamy w poniższym artykule.

Określenie majątku wspólnego podstawą podziału. Sąd jedynym wyjściem?

 

Ustalenie przedmiotów majątkowych, które podlegają podziałowi w przypadku rozwodu, leży po stronie sądu. Aby ten orzekł, co wchodzi w skład wspólności, konieczne jest wszczęcie postępowania o podział majątku. To jedyne słuszne rozwiązanie, jeżeli byli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się między sobą i polubownie ustalić, które z nich powinno zatrzymać poszczególne udziały. Jak się okazuje, majątek wspólny nie jest, wbrew pozorom, wyłącznie sumą dóbr nabytych wspólnie przez małżonków. Zaliczamy do niego również środki pochodzące z majątków osobistych, zebrane podczas trwania związku małżeńskiego. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy na stronach spoczywa obowiązek spłaty zaciągniętego kredytu lub innych pożyczek. Im więcej spornych kwestii, tym większe prawdopodobieństwo, że para nie zdecyduje się na sporządzenie umowy u notariusza. Wówczas ustalenie podziału oraz jego wycena odbędzie się na sali sądowej.

 

Dzielimy po równo? Zapomnij! Co wpływa na wysokość części majątku?

 

Zanim sąd zdecyduje, jaka część majątku wspólnego przysługuje byłym małżonkom, uwzględni udział obu stron w zgromadzonych środkach. Istotna okaże się również praca związana z dbaniem o gospodarstwo domowe oraz wkład, włożony w wychowanie dzieci. To oznacza, że nie w każdym przypadku wspólne dobra zostaną podzielone po równo. Zarządzenie takiego podziału majątku – po połowie – często okazuje się niesprawiedliwe dla jednej ze stron. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jeden z małżonków latami trwonił majątek, np. z powodu alkoholizmu. Dlaczego po rozwodzie miałby otrzymać on tyle samo środków, co występujący z roszczeniem drugi małżonek? Oczywiście, ustalenie nierównych udziałów wymaga należytego uzasadnienia. Istnieją jednak szanse, że zostaną one uwzględnione przez sąd.

 

Nie zawsze tak się dzieje. Hipotetycznie, mąż wnosi o przyznanie mu większej części majątku niż żonie, gdyż tylko on łożył na utrzymanie rodziny. Kobieta, wykazując przed sądem, że w tym czasie sprawowała opiekę nad dziećmi, ma takie same szanse na przyznanie jej należnych środków. Powyższe przykłady dowodzą, że każda sprawa rozwodowa wymaga skrupulatnego rozpatrzenia. Dlatego tak ważne jest, aby walcząc o sprawiedliwy podział majątku, zatrudnić doświadczonego adwokata. Będzie on potrafił wykazać przed sądem, że żądania jego klienta są zasadne i wyręczy go w wielu formalnościach. Prawnik zgromadzi potrzebne dowody oraz przyczyni się do tego, że sprawa o podział majątku po rozwodzie zakończy się korzystnie dla reprezentowanej przez niego strony. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zachęcamy Cię do odwiedzenia serwisu Rozwód z Nią, gdzie adwokaci z wieloletnim stażem doradzają w sprawach, związanych z prawnym kończeniem związku małżeńskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama