Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:07
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Po ratunek inną drogą

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Tomaszowie Lubelskim działa od nowego roku. Zdaniem władz szpitala część pacjentów wykorzystuje go jako sposób na obejście kolejek. Te problemy ma rozwiązać wprowadzenie system triażu – metody segregacji pacjentów wykorzystywanej na polu walki. Nie wszystkim się to podoba.
Tomaszów Lubelski: Po ratunek inną drogą

System triażu kwalifikuje pacjentów do trzech grup: od najmniej do najbardziej potrzebujących pomocy. Segregację przeprowadza pielęgniarka lub ratownik medyczny. W razie wątpliwości pomocą służy lekarz SOR. Po rozpoznaniu pacjent przydzielany jest do odpowiedniej grupy oznaczonej kolorem. Czerwonym (przypadek pilny – pacjent nie może czekać), żółtym (pilny) lub zielonym (ten, który może czekać nawet całą noc). Od 1 października, jak zapowiada Ministerstwo Zdrowia, system segregacji pacjentów, który działa w tomaszowskim szpitalu ma być obowiązkowy w każdym dużym szpitalnym oddziale ratunkowym. 

Piotr Gozdek, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa SP ZOZ w Tomaszowie Lubelskim wyjaśnia, że problem nie tylko tomaszowskiego SOR-u, ale i innych takich oddziałów jest to, że pacjenci zgłaszający się na oddział ratunkowy nie szukają wcześniej pomocy w podstawowej opiece zdrowotnej lub w przychodni, gdzie funkcjonuje także pomoc nocna.

 – Nie może być tak, że pacjent przychodzi na SOR, bo zabrakło mu leków lub jego dolegliwości utrzymują się od dłuższego czasu, a na SOR uzyska szybszą pomoc niż u lekarza rodzinnego. Na SOR powinien zgłosić się pacjent, który ma dolegliwości nagłe budzące jego niepokój co do stanu zdrowia lub życia – podkreśla doktor Piotr Gozdek.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mila23 10.04.2019 21:55
Smiechu warte...tyle kasy poszlo na przebudowe a i tak nic z tego,kazdy ucieka z TL do Zamoscia lub Lublina. Na izbie sie czeka 3 godz.albo i dluzej az lekarz przyjdzie i z laska Cie zbada...

dojnazmiana 09.04.2019 22:09
to po co szpital zatrudnia lekarzy rodzinnych na kilku etatach i dodatkowych dyżurach, efekt lekarz rodzinny jest niedostępny dla pacjentów za których bierze dodatkowe pieniądze. I koło się zamyka.

Ela 09.04.2019 18:18
Po co tam się zgłaszać jak i tak trudno uzyskać pomoc

Tomasz 09.04.2019 17:41
Przecież tam nie pracuje żaden Ratownik Medyczny...

666 09.04.2019 09:24
Gozdek powiedz wprost,ze pacjenci maja przychodzic do twojego prywatnego gabinetu.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama