Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 15:35
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Ulica Peowiaków w Zamościu. Życie przy dawnej Obwodówce

Ta część miasta tętni życiem, zmienia się, rozrasta. Ulica Peowiaków w Zamościu ma też niezwykłą historię.
1969 rok. Budowa osiedla "Planty - Wschód". Na pierwszym planie fundamenty bloku przy ul. Peowiaków 78. Widać także ulicę Róży Luksemburg (obecnie ul. Peowiaków).

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Ulica Peowiaków w Zamościu została wytyczona przez zespół architektów wojskowych, kierowany przez Jana Mallet-Malletskiego. Stało się to w latach 20. XIX wieku. Od tamtego czasu wiele się w tej części miasta zmieniło. Powstało m.in. duże osiedle mieszkaniowe. Wielokrotnie zmieniano także nazwę samej ulicy.

Do nowego bloku przy ul. Peowiaków 40 a wprowadziłam się wraz z rodzicami w 1972 r. Wcześniej mieszkaliśmy w domu, w którym nie było wody i kanalizacji na jednym z zamojskich osiedli. Więc różnica była ogromna, zmiana poważna – wspomina Wiesława Dubienka z Zamościa. – Co pamiętam? W bloku była woda bieżąca, łazienka, centralne ogrzewanie, no i... przeprowadziliśmy się do centrum! Stamtąd blisko było do starówki, do szpitala, wszędzie. Utkwiło mi także w pamięci, że na początku w nowym mieszkaniu mieliśmy kuchnię węglową. Taki był wówczas standard. Tego typu kuchnie działały wówczas we wszystkich, nowych blokach przy ul. Peowiaków.

Było to dość uciążliwe. Mieszkańcy chcący np. przygotować sobie domowy obiad musieli biegać do blokowej piwnicy po węgiel. Czasami aż z czwartego piętra!

 

Wielkie półkole

Ciekawie owe nowe bloki wyglądały podobno z zewnątrz. W różnych porach dnia widać było nad nimi długie smugi dymu wydobywającego się z kominów. Nikogo to nie dziwiło. 

 – Bloki na naszym osiedlu nie powstały w jednym czasie. To był wieloletni proces – podkreśla pani Wiesława. – Najstarsze są budynki postawione od strony ul. Piłsudskiego. Potem zabudowywano nimi duży teren wzdłuż ulicy Peowiaków (aż do Ronda Rady Europy – przyp. red.). To było naprawdę poważne przedsięwzięcie.   

Budowę dużego osiedla mieszkaniowego przy dzisiejszej ul. Peowiaków rozpoczęto jeszcze w latach 50. ub. wieku. Trwała ona podobno aż do 1973 r. Postawiono w sumie 44 bloki. Ponadto poszerzono i wyasfaltowano nawierzchnię ulicy (wcześniej była pokryta klinkierem: niektórzy mieszkańcy opowiadają także o "kocich łbach"), postawiono nowe latarnie uliczne oraz założono m.in. sygnalizację świetlną przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów. Powstały także m.in. nowe sklepy (w tym Spółdzielczy Dom Handlowy), Przedszkole Miejskie nr 4 oraz Szkoła Podstawowa nr 10. Teraz na osiedlu żyje ok. 4,5 tys. mieszkańców Zamościa. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tylk 12.05.2019 14:47
Urodziłem na ul Ormianskiej wysiedlili na Róży Luksemburg 42

Zamoscianin 12.05.2019 14:19
Mieszkałem w 42 dwie pierwsze klatki przeznaczone były na hotel mieszkali w nim pracownicy firmy chemobudowa

Lu.... 01.05.2019 19:53
Ta pani nie powinna wypowiadać się na ten temat wszak przyjechała z pobliskiej wioski i niewiele wie o dziejach tej dzielnicy Zamościa. Pominęła rzecz bardzo ważną mianowicie, wymieniona ulica wówczas nosiła nazwę ulicy Róży Luksemburg i to długie, długie lata.

ja 01.05.2019 07:15
mieszkałem 42

Artur 01.05.2019 06:33
Ja mieszkałem w nr 38 :)

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama