Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:53
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Ulica Peowiaków w Zamościu. Życie przy dawnej Obwodówce

Ta część miasta tętni życiem, zmienia się, rozrasta. Ulica Peowiaków w Zamościu ma też niezwykłą historię.
Ulica Peowiaków w Zamościu. Życie przy dawnej Obwodówce
1969 rok. Budowa osiedla "Planty - Wschód". Na pierwszym planie fundamenty bloku przy ul. Peowiaków 78. Widać także ulicę Róży Luksemburg (obecnie ul. Peowiaków).

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Ulica Peowiaków w Zamościu została wytyczona przez zespół architektów wojskowych, kierowany przez Jana Mallet-Malletskiego. Stało się to w latach 20. XIX wieku. Od tamtego czasu wiele się w tej części miasta zmieniło. Powstało m.in. duże osiedle mieszkaniowe. Wielokrotnie zmieniano także nazwę samej ulicy.

Do nowego bloku przy ul. Peowiaków 40 a wprowadziłam się wraz z rodzicami w 1972 r. Wcześniej mieszkaliśmy w domu, w którym nie było wody i kanalizacji na jednym z zamojskich osiedli. Więc różnica była ogromna, zmiana poważna – wspomina Wiesława Dubienka z Zamościa. – Co pamiętam? W bloku była woda bieżąca, łazienka, centralne ogrzewanie, no i... przeprowadziliśmy się do centrum! Stamtąd blisko było do starówki, do szpitala, wszędzie. Utkwiło mi także w pamięci, że na początku w nowym mieszkaniu mieliśmy kuchnię węglową. Taki był wówczas standard. Tego typu kuchnie działały wówczas we wszystkich, nowych blokach przy ul. Peowiaków.

Było to dość uciążliwe. Mieszkańcy chcący np. przygotować sobie domowy obiad musieli biegać do blokowej piwnicy po węgiel. Czasami aż z czwartego piętra!

 

Wielkie półkole

Ciekawie owe nowe bloki wyglądały podobno z zewnątrz. W różnych porach dnia widać było nad nimi długie smugi dymu wydobywającego się z kominów. Nikogo to nie dziwiło. 

 – Bloki na naszym osiedlu nie powstały w jednym czasie. To był wieloletni proces – podkreśla pani Wiesława. – Najstarsze są budynki postawione od strony ul. Piłsudskiego. Potem zabudowywano nimi duży teren wzdłuż ulicy Peowiaków (aż do Ronda Rady Europy – przyp. red.). To było naprawdę poważne przedsięwzięcie.   

Budowę dużego osiedla mieszkaniowego przy dzisiejszej ul. Peowiaków rozpoczęto jeszcze w latach 50. ub. wieku. Trwała ona podobno aż do 1973 r. Postawiono w sumie 44 bloki. Ponadto poszerzono i wyasfaltowano nawierzchnię ulicy (wcześniej była pokryta klinkierem: niektórzy mieszkańcy opowiadają także o "kocich łbach"), postawiono nowe latarnie uliczne oraz założono m.in. sygnalizację świetlną przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów. Powstały także m.in. nowe sklepy (w tym Spółdzielczy Dom Handlowy), Przedszkole Miejskie nr 4 oraz Szkoła Podstawowa nr 10. Teraz na osiedlu żyje ok. 4,5 tys. mieszkańców Zamościa. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tylk 12.05.2019 14:47
Urodziłem na ul Ormianskiej wysiedlili na Róży Luksemburg 42

Zamoscianin 12.05.2019 14:19
Mieszkałem w 42 dwie pierwsze klatki przeznaczone były na hotel mieszkali w nim pracownicy firmy chemobudowa

Lu.... 01.05.2019 19:53
Ta pani nie powinna wypowiadać się na ten temat wszak przyjechała z pobliskiej wioski i niewiele wie o dziejach tej dzielnicy Zamościa. Pominęła rzecz bardzo ważną mianowicie, wymieniona ulica wówczas nosiła nazwę ulicy Róży Luksemburg i to długie, długie lata.

ja 01.05.2019 07:15
mieszkałem 42

Artur 01.05.2019 06:33
Ja mieszkałem w nr 38 :)

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama