Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:23
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamojskie ulice. Dotkliwa nieobecność i ulica Grecka

Ulica Grecka w Zamościu bardzo różni się od tej sprzed ponad pół wieku. Inaczej wygląda większość stojących przy niej budynków. Część z tych, które były drewniane wyburzono, a na ich miejscu postawiono inne. Nie ma także studni, przy której spotykali się kiedyś mieszkańcy Starego Miasta. Ich natomiast zastąpili... turyści, urzędnicy, pracownicy sklepów.
Zamojskie ulice. Dotkliwa nieobecność i ulica Grecka
Zamojskie "Podkarpie". Zdjęcie w 1992 r.

Autor: Fot. Adam Gąsianowski

Brakuje mi dawnych lokatorów staromiejskich kamienic, dzieci bawiących się na podwórkach, kobiet spacerujących lub siedzących na murkach, rozmawiających w podcieniach mężczyzn. Dzisiaj owych mieszkańców pozostało niewielu... Wszędzie można też było zobaczyć psy, koty – wspomina Stanisław Orłowski, znany i zasłużony fotograf z Zamościa (jego piękne zdjęcia zostały niedawno wydane w dwóch albumach fotograficznych). – Teraz to miejsce bardzo się zmieniło. Inna jest także ulica Grecka. Ale taki jest chyba los wszystkich Starych Miast. 

Pod karpiem

Ul. Grecka ma w sumie kilkaset metrów długości (pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1591 r.) i łączy staromiejskie trakty: Staszica i Pereca. W XIX wieku jej część północną nazywano placem Ormiańskim. Potem całą ulicę nazwano Ormiańską, w 1935 r. przemianowano ją na Grecką, a podczas ostatniej wojny na Griechenstrasse. Następnie znowu przywrócono jej nazwę ul. Greckiej.

To niezwykły zakątek miasta. To przy tej ulicy stanął kiedyś słynny kościół ormiański pw. Wniebowzięcia Bogarodzicy Marii Panny. Najpierw był on skromny, drewniany. Od 1623 r. zaczęto jednak gromadzić pieniądze na budowę świątyni murowanej. Budowa ruszyła dwa lata później i zakończyła się w 1654 r. W tej świątyni znajdował się słynący z licznych łask obraz Matki Boskiej Łaskawej. Na początku XIX w. świątynia została zburzona. Długo można było zauważyć tę jej... nieobecność. 

– Po prostu na placu, gdzie stał kiedyś kościół ormiański, od strony ulicy Łukasińskiego jeszcze w latach 60. ub. wieku było pusto – opowiada Stanisław Orłowski.

Innym, bardzo ważnym budynkiem stojącym przy tej ulicy był klasztor. To potężny, czteroskrzydłowy gmach pomiędzy ulicami: Grecką, Staszica, Łukasińskiego i Grodzką. Ma on także długą i ciekawą historię. Jest ona związana z Bonifratrami, czyli zakonem szpitalnym im. Jana Bożego. W Zamościu pojawili się w 1657 r. Trzy lata później rozpoczęli budowę drewnianego kościoła i klasztoru. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama