Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 02:38
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Michał i Bronisława - rodzinna opowieść

Michał Sawa przed wojną był nauczycielem podlubelskich szkół. Po wojnie musiał poszukać innych zajęć. Pracując w Zakładzie Energetycznym w Zamościu grał w amatorskich teatrach. Jego żona Bronisława przez wiele lat była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu.
Bronisława i Michał ślub wzięli 30 kwietnia 1939 roku, kilka miesięcy przed wybuchem wojny.

Michał Sawa urodził się w 1905 roku w Łopienniku Dolnym, miejscowości położonej na trasie Krasnystaw – Lublin.

 – Tato pasjami czytał książki. Po skończeniu szkoły postanowił zostać księdzem. Był nawet przez jakiś czas w Seminarium Duchownym w Krasnymstawie. Tam zapewne poczuł, że sutanna nie jest dla niego skrojona. Porzucił seminarium i zechciał zostać nauczycielem – opowiada Bogumiła Sawa

Michał zdał egzaminy nauczycielskie. Potem edukację uzupełnił na licznych konferencjach nauczycielskich i kursach wakacyjnych. Jako młody nauczyciel uczył wszystkich przedmiotów nauczania początkowego: języka polskiego, matematyki, przyrody, ćwiczeń cielesnych.

Pracował głównie w małych wiejskich szkółkach pod Lublinem. Kolejno w Łuszczowie w gminie Wólka, Emilianowie i Bystrzejowicach-Kolonii w gminie Piaski, Zalesiu w gminie Bełżyce, w Bełżycach, we wsi Jaroszewice, Młocinie w gminie Wojciechów oraz tuż przed wojną w Kozłówce w gminie Kamionka koło Lubartowa.

Tam poznał swoją przyszłą żonę Bronisławę z Żukowskich. Była młodsza od niego o 6 lat. Uczyła w szkole w Kamionce. Poznali się na wspólnych konferencjach nauczycieli.

 – Mama pochodziła ze Stanisławowa. To było duże miasto w Galicji. Dziś to  Iwanofrankowsk na Ukrainie. Jej mama Józefa z Regnerów, a moja babcia, była z pochodzenia Austriaczką. Zmarła w wieku 37 lat, kiedy mama miała 7 lat. Dziadek Mieczysław był maszynistą i to nie byle jakim. Prowadził pociągi kursujące na trasach międzynarodowych. W 1930 roku, mama po skończeniu Polskiego Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego imienia Marii Konopnickiej w Stanisławowie została nauczycielką – opowiada pani Bogumiła.

Nadzór pedagogiczny skierował ją do pracy w szkołach powszechnych w województwie lubelskim. Najdłużej pracowała w Kamionce. Uczyła najmłodszych uczniów i ciągle się dokształcała na kursach.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Gdynia foreverTreść komentarza: Dobrze ze wyjechalem z tego syfu zamojskiego. Hetman sie w grobie przewraca.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 17:20Źródło komentarza: Skandal! W nowych blokach w Zamościu mieszkańcy nie mają gazu i ciepłej wodyAutor komentarza: HansTreść komentarza: Szkoda, że prezydent nie ma nic do powiedzenia w sprawie zarządzanych przez niego nieruchomościach :( Może poprosić kogoś "wyżej" to może będzie mógł. PS. Mieszkam w tym mieście ponad 60 lat i nawet nie wiedziałem o tej "galerii" - nie dziwota, że odwiedzających mniej niż szaletu miejskiego w jeden dzień.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 16:22Źródło komentarza: Zamość: Spadkobiercy prof. Koniecznego nie zgodzili się na przeniesienie Galerii RzeźbyAutor komentarza: ktoś zarobi i wiadomo ktoTreść komentarza: co z żenada. Już był taki szef MON co zakupił tekturowe tablice Mendelejewa. To coś w tym styluData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: SzczebrzeszynTreść komentarza: Z tego co słuchałem sesji to oni nie mają tylko lokalu za 1100.. tylko zajmują się całym terenem i dbaniem o niego a to już podziwiamData dodania komentarza: 25.12.2024, 13:20Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisówAutor komentarza: TeklaTreść komentarza: Ja mu ten podręcznik w dupę wsadzę i miodem zaleję.Data dodania komentarza: 25.12.2024, 11:16Źródło komentarza: Do każdego domu trafi podręcznik antykryzysowyAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Rafał robi same przetargi i konkursy jest jak zoro taki sprawiedliwy tylko jak by miał odrobinę honoru to by np ustawił konkurs po panią Monikę ta jak ustawił konkurs pod dyrektora domu kultury lub dyrektora gospodarki komunalnej a nie pisze do gazety i się wybiela złożył skargę i zdziwiony że dostał odpowiedzData dodania komentarza: 25.12.2024, 09:05Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Awantura o Kawiarnię na wzgórzu. Pod petycją właścicielki wciąż przybywa podpisów
Reklama