Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 02:09
Reklama
Reklama

Gm. Zwierzyniec: Pamiętają o pomordowanych w Sochach

To było jedno z najtragiczniejszych, wojennych wydarzeń na Zamojszczyźnie. 1 czerwca 1943 r. Niemcy wymordowali około 200 mieszkańców miejscowości Sochy (gm. Zwierzyniec). W rocznicę pacyfikacji odbędą się w tej wsi uroczystości patriotyczno-religijne.
Gm. Zwierzyniec: Pamiętają o pomordowanych w Sochach
Na uroczystości w Sochach co roku przybywa wiele osób. To nie tylko mieszkańcy Zamojszczyzny.

1 czerwca 1943 r. Niemcy otoczyli Sochy. Doszło do pacyfikacji. Oprawcy podpalili zabudowania wsi, a potem strzelali do każdego napotkanego Polaka. Nie oszczędzali nawet małych dzieci. Po wymordowaniu mieszkańców Soch zbombardowano wieś. Po zabudowaniach pozostały zgliszcza (ocalały tylko dwa domy, obora i stodoła).

Reklama

Ile osób wówczas zginęło? Na pamiątkowej tablicy umieszczonej na cmentarzu w Sochach możemy przeczytać, że podczas pacyfikacji zabito 185 mieszkańców wsi. Było to 88 mężczyzn, 52 kobiety i 45 dzieci. Władysław Sitkowski w swojej książce pt. "Sochy dawniej i dziś" wyliczył natomiast, że podczas niemieckiej akcji zginęły 194 osoby. Ta niesłychana zbrodnia wstrząsnęła okupowaną Polską.

Nie zapomniano o niej także dzisiaj. Uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia odbędą się w Sochach w sobotę (1 czerwca). Uczestnicy zbiorą się o godz. 10.30 przy miejscowej kaplicy. Potem zaplanowano tam część artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu. O godz. 11 rozpocznie się msza. Następnie zostaną złożone wieńce i kwiaty na cmentarzu ofiar pacyfikacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Marcin 31.05.2020 09:51
Pamięć i współczucie na zawsze. Hołd Ofiarom i ich bliskim.

Reklama

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama