Całkowicie przebudowano 23 kilometrów linii wysokiego napięcia (istniejąca wcześniej została wybudowana jeszcze w 1958 r.). Była ona częścią dawnej, bardzo już zużytej, "sieci" łączącej elektrownię w Stalowej Woli ze stacją w Zamościu. W ramach inwestycji postawiono m.in. nowe słupy rurowe z solidnymi fundamentami palowymi, wymieniono przewody elektryczne oraz zamontowano tzw. odgromniki (czyli przewody odgromowe).
– Linia jest zlokalizowana w malowniczych terenach Roztocza Środkowego i przebiega w dużej części przez tereny leśne. Dlatego zastosowane zostało tzw. rozwiązanie nadleśne, co chroni linię przed awariami spowodowanymi upadkami drzew oraz zmniejsza wymagania w zakresie wycinki – informuje Anna Sierkowska-Szuper, starszy specjalista ds. komunikacji w Wydziale Organizacyjno-Prawnym PGE Dystrybucja S.A. – Wymagało to posadowienia słupów o wysokości około 50 m. Rozwiązanie to oraz pomalowanie konstrukcji słupów na kolor zielony zmniejsza ingerencję linii w piękny, roztoczański krajobraz.
W 2020 r. spółka planuje zmodernizować część odcinka tej linii o długości ok. 5 km. Ta inwestycja także jest elementem szerszej strategii. "Wraz ze zrealizowanym w roku 2016 odcinkiem Mokre – Szczebrzeszyn zapewni to zdecydowaną poprawę zdolności przesyłowych oraz pewności zasilania od stacji systemowej Mokre do węzła biłgorajskiego" – czytamy w komunikacie PGE Dystrybucja S.A.
Napisz komentarz
Komentarze