Sama lokalizacja tej inwestycji budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców, nie tylko miasta Zamość, uznawanego za Perłę Renesansu, ale również mieszkańców pobliskich miejscowości gminy Zamość jak Szopinek, Kalinowice, Jatutów czy Wólka Panieńska – czytamy w stanowisku Rady Gminy Zamość, podpisanym przez jej przewodniczącego Wojciecha Suchowicza.
Chodzi o dobro mieszkańców
Radni przypominają, że teren gminy Zamość sąsiadujący z miastem nie jest pustkowiem, ale żyje tam wielu mieszkańców. W dodatku jest on coraz bardziej zurbanizowany i atrakcyjny. Można zatem domniemywać, że na miejsce do życia w przyszłości wybierze go znacznie więcej osób niż teraz. Nie tylko. W sąsiedztwie planowanej inwestycji istnieje także wiele pól, łąk i pastwisk wykorzystywanych przez rolników. Należy dbać o to, żeby ich uprawy nie zostały zanieczyszczone.
Radni rozumieją, że w tak atrakcyjnym miejscu muszą także powstawać nowe inwestycje, zakłady pracy itd., ale... nie może się to dziać kosztem okolicznych mieszkańców (takie opinie były wyrażane też na wiejskich zebraniach oraz forach internetowych, w podobny sposób wypowiadali się czytelnicy "Kroniki Tygodnia"). A taki charakter może mieć planowana spalarnia Veolii Wschód.
"Mieszkańcy obawiają się zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego" – czytamy w oświadczeniu Rady Gminy Zamość. "Skutkiem takiej działalności może być m.in. podwyższone ryzyko chorób nowotworowych wśród okolicznych mieszkańców, nadmierny hałas związany z dostarczaniem do spalarni odpadów przekraczający normy dla terenów zamieszkałych czy spadek wartości nieruchomości".
Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
CZYTAJ TAKŻE: PRAWIE TYDZIEŃ BEZ CIEPŁEJ WODY W ZAMOŚCIU
CZYTAJ TAKŻE: DECYZJĘ W SPRAWIE SPALARNI PODEJMIE PREZYDENT ZAMOŚCIA
CZYTAJ TAKŻE: VEOLIA PRZEDSTAWIA RAPORT. PRZEKONUJE DO SPALARNI
Napisz komentarz
Komentarze