Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:57
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamojskie ulice. Na Rzymskiej i końskim targu

Ulica Ogrodowa ma ponad 1,1 km długości i należy do najdłuższych ulic osiedlowych w Zamościu. Powstała w latach 20. XIX wieku, a jej nazwa wielokrotnie się zmieniała. Ulicą tą można dojść z mostu na rzece Łabuńce, aż do historycznego rynku Nowego Miasta. To przy niej stoi także słynna rzeźba Michała Archanioła.
Zamojskie ulice. Na Rzymskiej i końskim targu
Zdjęcie na portalu fotopolska.eu opisano tak: "1941, Rynek Nowego Miasta - zachodnia pierzeja".

Zagadek jest jednak wiele. W Nowej Osadzie wybudowano w sumie niewiele spichrzów i budynków inwentarskich. Może to trochę dziwić, bo na sąsiednim, rozległym rynku przez niemal dwie setki lat funkcjonowało popularne na Zamojszczyźnie targowisko. Tak tę zagadkę próbuje wyjaśnić Stanisław Orłowski, regionalista oraz wieloletni, zasłużony fotograf z Zamościa. 

– Pamiętam to targowisko jeszcze z lat 60. ub. wieku. Było barwne, tętniące życiem. Dniem targowym był czwartek. Na Nowe Miasto zjeżdżało się wówczas mnóstwo ludzi z całego regionu. To były tłumy kupujących i sprzedających. Można było u nich nabyć różne płody rolne, zboże, sanie, kury, konie, buty, ubrania i czego tylko dusza zapragnie. Handlowano z furmanek oraz furmankami, co kto chciał  – mówi z uśmiechem Stanisław Orłowski. – Jednak to zawsze był handel drobny. Nie wymagał on wielkich budynków, składów itd. Taka sytuacja była zapewne także we wcześniejszych latach. 

Pan Stanisław wspomina, że jeszcze w latach 60. ub. wieku funkcjonowały w tej części Zamościa dwa targowiska. Jedno na nowomiejskim rynku, drugie w okolicy ul. Listopadowej. 

– Na tym ostatnim działał targ zwany końskim. Ale handlowano tam także innymi zwierzętami – opowiada zamojski fotograf. – Oczywiście dzielnica wyglądała inaczej niż dzisiaj. Miała charakterystyczny, żydowski koloryt. Wszędzie widziało się np. mnóstwo drewnianych przybudówek, jakichś komórek, straganików itd. Na podwórkach było tego wszystkiego mnóstwo. Ludzie także ubierali się odmiennie. Zimą mężczyźni chodzili np. w burkach po kostki, butach walonkach i futrzanych czapkach. Kobiety nakładały na głowy duże chusty, które spinały pod szyją. Dzisiaj takie ubrania to naprawdę rzadkość.

Fotograf podkreśla, że Nowe Miasto (w tym ulica Ogrodowa) nie było kiedyś ładne, ale miało charakterystyczny koloryt.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama