Impreza rozpocznie się 25 października o godz. 14. Później na deskach TOK-u rozpoczną się prezentacje. W ciągu trzech dni publiczność zobaczy 11 widowisk, które wystawią zespoły i teatry wiejskie z województw łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i lubelskiego. Nasz region reprezentować będą: Zespół Obrzędowy Zawsze Razem z Woli Gułowskiej w pow. łukowskim ("Okrężne u sołtysa"), zespół Rumenok z Hołowna w pow. parczewskim ("Przyjmowanie księdza po kolędzie") oraz zespół Czeremcha z Gromady pod Biłgorajem ("Darcie pierza pannie młodej na wiano").
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się m.in. spotkania warsztatowe i wystawy fotograficzne. Uroczyste zakończenie imprezy zaplanowano 27 października ok. godz. 13.
– Celem przeglądu jest prezentacja aktualnego stanu amatorskiego ruchu teatralnego w środowisku wiejskim, jak również promocja i popularyzacja wiejskich zespołów teatralnych oraz ochrona tradycji ludowych polskiej wsi – informuje dyrektor TOK-u Renata Ćwik.
Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej odbywają się w Tarnogrodzie od 1984 r. Miasteczko nazywane jest stolicą wiejskiego teatru. Za całokształt zasług dla kultury ludowej TOK otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Napisz komentarz
Komentarze