Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 05:19
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

55 lat Zamojskiego Domu Kultury

W roku bieżącym Zamojski Dom Kultury obchodzi 55 lat istnienia.
55 lat Zamojskiego Domu Kultury
Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r. Przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko

Autor: Fot. Stanisław Orłowski

W lipcu 1964 roku podjęto uchwałę o powołaniu Powiatowego Domu Kultury. Budynek domu kultury w Zamościu to adaptacja projektu domu kultury firmy „Miastoprojekt” Stolica – Północ Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Projektowania Budownictwa Miejskiego w Warszawie. Jego „bliźniak” to Tomaszowski Dom Kultury. Uroczyste otwarcie nastąpiło 3 listopada 1964 roku. Przed budynkiem została ustawiona rzeźba przedstawiająca rybaka ciągnącego sieci autorstwa Eugeniusza Pola. Powiatowy Dom Kultury działał w latach 1964-1975. W roku 1966 otwarto w PDK kino „Padwa”. Zaplecze kadrowe na początku działalności stanowiło 5 pracowników merytorycznych i 5 administracyjnych. Rokrocznie PDK się rozwijał poszerzając swoja ofertę. Przy PDK działały między innymi Chór Ziemi Zamojskiej, Teatr Ziemi Zamojskiej, kluby filatelistów, kolekcjonera, seniora, czy Klub Miłośników Wielkiej Przygody.

Reklama

W roku 1975 w wyniku reformy administracyjnej Powiatowy Dom Kultury zyskał miano Wojewódzkiego. Ta zmiana spowodowała poszerzenie zakresu działalności już Wojewódzkiego Domu Kultury – nie tylko w mieście Zamość i powiecie zamojskim, ale także WDK sprawował merytoryczną opiekę nad gminnymi i wiejskimi domami i ośrodkami kultury. Czas WDK to czas rozwoju kultury w całym województwie zamojskim. Rok 1976 to pierwsze Zamojskie Lato Teatralne – wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zamościa. W roku 1977 zostaje zorganizowany pierwszy Kiermasz i Konkurs Wielkanocny, który do dnia dzisiejszego cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa. WDK przez blisko 25 lat organizował i współorganizował wiele wydarzeń kulturalnych nie tylko dla mieszkańców województwa zamojskiego, ale i ogólnopolskich (np. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Świat Moich Marzeń”).

Pod obecną nazwą Zamojski Dom Kultury funkcjonuje od 1999 roku, kiedy to Wojewódzki Dom Kultury połączono z Zamojskim Ośrodkiem Kultury. Dzisiaj ZDK to pięć działów: Artystyczno-Organizacyjny, Marketingu, Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”, Administracyjno-Techniczny i Finansowo-Kadrowy. Zamojski Dom Kultury z roku na rok prężnie się rozwija, prezentując szeroką ofertę warsztatów, spotkań, wydarzeń kulturalnych, zarówno w budynku jak i na terenie Miasta Zamość, dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Informacje o aktualnych wydarzeniach można znaleźć na www.zdk.zamosc.pl oraz na facebooku/Zamojski Dom Kultury


Otwarcie Powiatowego Domu Kultury, 1964 r. Przemawia Przewodniczący MRN Eugeniusz Zgnilec, obok Danuta Dziuńko
Fot. Stanisław Orłowski

Próba spektaklu „Folwark Zwierzęcy” z roku 1990, XV Zamojskie Lato Teatralne. Na zdjęciu Jan Machulski z aktorami
Fot. Archiwum ZDK

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK Zamość 2019
Fot. Archiwum ZDK


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

aaa 08.12.2019 15:57
byłem wczoraj i ten obiekt chyba dość trafnie został nazwany przez jednego z członków kabaretu Paranienormalni jednym z zabytków Zamościa tj, "ruiny domu kultury"

Reklama

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CelebrytkaTreść komentarza: Kolejne kuriozum w tym mieście. Symboliczne otwarcie 😱😁 Skoro już funkcjonuje to po co ? No bo trzeba się popuszyć, popozować do zdjęć i popromować. Ale zaraz będzie i tak na ustach wszystkich ze względu na referendum. To dopiero będzie pełnia szczęścia 😁Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: JANTreść komentarza: A może przejścia dla pieszych co 10 metrów i wszech obecne ronda prezydencie Zamoscia oraz radni parkingi i jeszcze raz parkingi Nowe miasto się dusiData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: WacławTreść komentarza: Może sklep przenieść na stronę ekonomika i problem się skończyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: Świadomy pieszyTreść komentarza: Przejścia w zamościu to porażka jak przystanek koło rolniczaka. Przy szkołach typu 3LO, przedszkole nr.4 . Przejścia powinny być przy szkołach tyle ile trzeba ale NA ŻĄDANIE z guziczkiem i światłem jak obok zielonego ryneczkuData dodania komentarza: 22.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: i co na to Hereta z oficjalnego organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:56Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Już nie mówiąc o tym, że jak ktoś pracuje na drugą zmianę to nie ma czym wrócić. A tak w ogóle, to kto wymyślił, żeby gminę Narol dać do Podkarpacia, skoro jest znacznie lepiej skomunikowana z Lubelskim?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:19Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiego
Reklama