Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:44
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Bądź Eko w Zamościu: Rodzinę tutaj mam, więc o powietrze dbam

To projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi przy ulicy Peowiaków. Powstanie ogród sensoryczny, który będzie odzwierciedlał cztery pory roku.
Bądź Eko w Zamościu: Rodzinę tutaj mam, więc o powietrze dbam

Uczniowie szkoły wykonali projekt ogrodu sensorycznego, który chcielibyśmy zrealizować na terenie szkoły. W ogrodzie sensorycznym będzie można wszystkiego dotknąć, posmakować, usłyszeć, powąchać. Rośliny pobudzają zmysły odwiedzających. Ale przede wszystkim ogród sensoryczny ma pełnić funkcje ekologiczne.

 – Wspólnie z zarządem osiedla kończymy dokumentację, a w kwietniu rozpoczniemy nasadzenia – mówi Renata Bojarczuk, koordynator projektu.Ogród został zaplanowany w taki sposób, aby odzwierciedlał cztery pory roku: lato, jesień, zima, wiosna. To znaczy, by o każdej porze roku ogród pełnił swoją funkcję ekologiczną, sensoryczną i estetyczną. Jednocześnie ogród będzie ostoja dla ptaków i owadów. – Planujemy umieszczenie w nim budek lęgowych i domków dla owadów. Z czasem ogród zostanie uzupełniony o miejsca do wypoczynku. Dobór roślin determinowany jest ich właściwościami. To znaczy, że w ogrodzie znajdą się rośliny bez toksyn, które można jeść, wydzielające aromaty, posiadające charakterystyczną fakturę, przyciągające wzrok oraz angażujące zmysł słuchu – wylicza Renata Bojarczuk.

Najważniejszym jednak kryterium wyboru będą właściwości roślin związane z ich zdolnością do oczyszczania powietrza. Przykładowe rośliny do nasadzenia: szałwia lekarska, rozmaryn lekarski, melisa lekarska, macierzanka piaskowa, macierzanka cytrynowa, lawenda wąskolistna, miłorząb dwuklapowy, magnolia purpurowa, robinia akacjowa, jałowiec sobiński, bluszcz pospolity. W ramach projektu uczniowie zadbają także o czystość powietrza wewnątrz budynku. W szkole, na korytarzu powstał ogród z roślinami filtrującymi powietrze. W planach jest rozbudowa wewnętrznego ogrodu. Aktualnie rosną w nim paprocie, draceny, skrzydłokwiaty, bluszcz pospolity, sansewierie i epipremnum złociste. Rośliny są oznakowane i opisane. Tym samym pełnią funkcje dydaktyczne.

REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY TUTAJ


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Misiek 18.06.2020 13:10
Głosuję bądź eko w Zamościu rodzinę tutaj mam więc o powietrze dbam sp szkoła podstawowa nr 10

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama