Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:31
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Posadów do odkrycia

Jesienią na grodzisku w Posadowie mają pojawić się archeolodzy. Może ich odkrycie przyczyni się do popularyzacji turystycznej tego miejsca.
Posadów do odkrycia
Na razie jest plan uzupełnienia rzadkich rzadkich roślin..

Grodzisko w Posadowie leży na trasie szlaków turystycznych „Szlak Chopinowski” i „Szlak cerkiewny”. Rosną tu rzadko występujące rośliny endemiczne takie jak żmijowiec czerwony i wężymord stepowy.

Od kilku lat gmina Telatyn współpracuje z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie na rzecz ochrony grodziska w ramach projektu pn. ,,Lubelska Natura 2000 – wdrażanie planów zadań ochronnych”.

– Porozumienie z RDOŚ opiera się na utrzymaniu porządku na grodzisku, utrzymaniu żywotności cennych roślin. Ten obiekt jest jednak troszkę zapomniany i my chcemy mu przywrócić dawną świetność. To pomost przyrodniczy i turystyczny. Z grodziska roztacza się przepiękny widok na jedną czwartą gminy – mówi wójt Dariusz Kozłowski.

W połowie czerwca Posadów odwiedzili Arkadiusz Iwaniuk – dyrektor RDOŚ i Monika Prasowska – naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2020. Po oględzinach uznali, że trzeba tu ponownie dosadzić sadzonki żmijowca czerwonego, usunąć tarninę, która zagraża cennym gatunkom roślin.

Dbanie o roślinność endemiczną to jedno. Gmina ma co do grodziska jeszcze inny ambitny plan. W porozumieniu z grupą archeologów i wojewódzkim konserwatorem zabytków zamierza na grodzisku prowadzić wykopaliska archeologiczne. Badania będą przeprowadzone jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie rozpoczną się we wrześniu. Przez okres wakacji teren trzeba odpowiednio przygotować: odsłonić powierzchnię gleby i usunąć nagromadzoną biomasę. Grodzisko specjalnym urządzeniem z góry zostanie następnie „prześwietlone”, a warstwa wewnętrzna „zeskanowana”. To pozwoli na stworzenie makiety w programie komputerowym i dopiero wtedy rozpoczęcie wykopalisk.

Grodzisko w Posadowie może się okazać asem w rękawie gminy.

 – Przygotowujemy się pod te odkrycia. Z tego, co wiem, naukowcy spodziewają się odkryć nie mniej cennych niż w Czermnie – nie ukrywa radości wójt, i podkreśla, że chociaż Telatyn to gmina rolnicza, naprawdę jest warta uwagi.

Zapowiada, że gmina będzie starała się o różne granty, dzięki którym uda się sfinansować udział młodzieży (nie tylko z gm. Telatyn) w pracach archeologicznych, np. w ramach lekcji historii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama