Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 02:36
Reklama
Reklama

Szarlotki i inne smakołyki, czyli półfinał konkursu "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa"

W miniony weekend odbył się w Zamościu trzeci półfinał konkursu wojewódzkiego "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa". W hali sportowej OSiR spotkały się panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z powiatów: zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, biłgorajskiego i janowskiego.
Szarlotki i inne smakołyki, czyli półfinał konkursu "Kobieta Gospodarna Wyjątkowa"

Pierwszy tegoroczny półfinał konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa" odbył się 8 marca w Lublinie. Kolejne miały być w marcu, ale pandemia przesunęła w czasie te plany. Tydzień temu półfinał „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa" przeprowadzono w Chełmie, w miniony weekend (10-11 lipca) w Zamościu, a za 3 tygodnie półfinał planowany jest w Białej Podlaskiej. 

Reklama

 – Koła gospodyń wiejskich w ostatnim czasie bardzo ożywiły działalność, kultywują tradycje swoich mam, babć i prababć. Bardzo nam zależy, aby możliwie najczęściej i najpełniej podkreślać znaczenie ludowej kultury. Na nowo stała się aktywna i mamy się czym poszczycić. Chcemy przywrócić kulturze wiejskiej należne jej miejsce. Właśnie takie półfinały jak ten w Zamościu, umożliwiają kołom gospodyń wiejskich spotkania, a następnie pozyskiwanie środków na stroje ludowe, instrumenty, na różnorodną działalność. Na polskiej wsi obserwujemy powrót do tradycji, do polskości i do przypominania sobie starych przepisów kulinarnych. Bieżący rok jest rokiem lubelskiego jabłka, w związku z tym konkurs „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” poświęcony został jabłkom. Dlatego wyroby kulinarne i wypieki na ich bazie chcemy promować – tłumaczy Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. 

   Panie z kół gospodyń wiejskich w powiatach hrubieszowskim, janowskim i zamojskim przygotowały różne smakowitości pochodzące z przepisów przechowywanych w domowych rodzinnych zapiskach swoich mam, babć, a nawet prababć.

  Pierwszego dnia zamojskiego półfinału „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” 10 lipca w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu rywalizowały koła gospodyń wiejskich z powiatów: hrubieszowskiego, zamojskiego i janowskiego. Trzy komisje konkursowe oceniły łącznie prawie setkę produktów zgłoszonych w trzech kategoriach: szarlotka, wyroby kulinarne z dodatkiem lubelskich jabłek, a także wyroby szeroko rozumianego rękodzieła.

Piękne rękodzieło trzeba upowszechniać 

 –Mamy także wiele różnorodnego, pięknego rękodzieła nawiązującego do tradycji ludowej. Są to malowane obrazy przedstawiające piękno lubelskiej wsi, ale także wyszywane obrazy pięknych kwiatów, przepiękne pisanki, ikony. Chcemy to wszystko upowszechniać i być dumni, że mamy tak bogatą wiejską kulturę w Polsce – podkreśla Zdzisław Szwed.     

6 kół gospodyń wiejskich z powiatu hrubieszowskiego zgłosiło do konkursu 21 produktów, a 4 z powiatu janowskiego łącznie 18 produktów. Powiat zamojski reprezentowało 20 kół, które przygotowały 58 produktów konkursowych.

W kategorii „Najlepsze wyroby rękodzielnicze – Piękno tradycji we współczesnym świecie” trzy pierwsze nagrody dla gospodyń wiejskich z powiatu hrubieszowskiego przyznano: pierwszą KGW Chochłów (gm. (Dołhobyczów) – za "Haftowany obrus pani Stasiukowej".

Anna Stasiuk jest jedną z najstarszych członkiń KGW w Chochłowie. Wyhaftowane przez nią cuda można znaleźć w kilku muzeach regionalnych w różnych miejscach na Lubelszczyźnie.

Drugą nagrodę za rękodzieło odebrały panie z KGW w Jarosławcu (gm. Uchanie) za pająka ze słomy, a trzecią dla KGW „Biesiadynki” z podhrubieszowskiego Gródka za zające wielkanocne.

W powiecie janowskim trzy pierwsze nagrody za wyroby rękodzielnicze przyznano: pierwszą KGW w Modliborzycach za słomianego pająka, drugą dla KGW w Krzemieniu Drugim za ozdoby ze sznurka, a trzecią odebrały gospodynie z KGW „Godziszanki” z Godziszowa Trzeciego za chodnik.

Wśród nagrodzonych kół z powiatu zamojskiego trzy pierwsze nagrody za wyroby rękodzielnicze odebrały gospodynie z KGW w Sąsiadce za "Wiano dziewczyny wiejskiej", drugą nagrodę przyznano KGW w Żurwalowie za ozdoby z papieru kręcone na igle, a trzecią – KGW w Krasnem za inicjał haftowany wstążką.

Bigos i inne pyszności

Inna komisja oceniała najlepsze potrawy, przekąski i przetwory z dodatkiem lubelskich jabłek. W powiecie hrubieszowskim najwyżej oceniono i przyznano pierwszą nagrodę za bigos z jabłkami przygotowany przez panie z KGW Chochłów (gm. Dołhobyczów), drugą za "pierożki Wiesi" – paniom z KGW Modryń Wieś (gm. Mircze), a trzecią dla KGW „Europejki” ze Stefankowic (gm. Hrubieszów) za zupę jabłkową.

 – Szczegółowego przepisu na zwycięski bigos nie zdradzę. Mogę natomiast powiedzieć, że potrzeba wysokiej jakości kapusty, dobrych jakościowo lubelskich jabłek, przedniego mięsa i wędlin. Do tego sporo cierpliwości i serca przy gotowaniu i smażeniu, a wtedy na pewno wyjdzie równie pyszny jak ten nasz – śmieje się Teresa Olszak, szefowa KGW w Chochłowie (gm. Dołhobyczów), sołtys tamtejszego sołectwa.

KGW w Chochłowie jest dość młodym kołem. Działa od 2015 r. Zrzesza ponad 30 osób, z tego jedna trzecia to panowie.

Podczas weekendowego półfinału w Zamościu wśród KGW z powiatu janowskiego nagrody za potrawy z lubelskich jabłek odebrali: pierwszą – Stowarzyszenie „Biała Łada” za „wątróbkę drobiową z jabłkami i żurwiną”, drugą – KGW „Godziszowianki” z Godziszowa Trzeciego za „jaglak z jabłkami”, a trzecią KGW „Wysokie obcasy” w Modliborzycach za „jabłuszkowe marzenie w chmurce”.

W powiecie zamojskim pierwszą nagrodą przyznano za „kisielicę skierbieszowską z lanymi kluseczkami” paniom z KGW „Kobiety Aktywne” w Skierbieszowie, drugą dla KGW w Starym Zamościu za „jabłuszkowy smalczyk”, a trzecią dla KGW Wierzbie za „kruche babeczki”.

Wśród szarlotek, które upiekły gospodynie z powiatu hrubieszowskiego, pierwszą nagrodę przyznano KGW Modryń-Kolonia (gm. Mircze), drugą za szarlotkę z miodem odebrały panie z KGW Chochłów, a trzecią z KGW Jarosławiec (gm. Uchanie) za „jarosławieckie ciasto z jabłkami”. Z kolei w powiecie janowskim najwyżej oceniono szarlotkę tradycyjną upieczoną przez panie z KGW "Wysokie Obcasy” w Modliborzycach. Drugą nagrodę odebrały panie z KGW "Chrzanowianki" za „szarlotkę z jaglakiem podegnaną”, a trzecią – Stowarzyszenie Biała Łada za „szarlotkę w cieście marcepanowym”.

W powiecie zamojskim najwyższe oceny komisji i pierwszą nagrodę zdobyła „Szarlotka babuni” przygotowana przez panie ze Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych – Activum. Drugą nagrodę również za „Szarlotkę babuni” odebrały panie z KGW w Wólce Wieprzeckiej, a trzecią przyznano KGW w Dzielcach za „Wyśmienitą szarlotkę dzielecką z miodem i bakaliami”.

Szarlotki i pierożki

 11 lipca rywalizowały koła gospodyń wiejskich z powiatu tomaszowskiego i biłgorajskiego. Komisja oceniająca szarlotkowe wypieki przygotowane przez gospodynie z powiatu tomaszowskiego najwięcej punktów przyznała tej zgłoszonej przez KGW w Siemierzu, drugą nagrodę za „Szarlotkę brzezinianek” odebrało KGW „Brzezinianki”, a trzecią KGW "Pukarzowianki" za „Szarlotkę cioci Krysi”.

W powiecie biłgorajskim pierwszą nagrodę zdobyła „Szarlotka z lubelskich jabłek” upieczona przez panie z KGW „Księżpolanki” z Księżpola. Drugą nagrodę za „Szarlotkę goździańską” odebrały panie z KGW „Stokrotka” w Szozdach, a trzecią za „Szarlotkę Graży” panie z KGW w Aleksandrowie Pierwszym.

Wśród potraw z jabłkami zgłoszonych przez KGW z powiatu biłgorajskiego najwyższe noty i pierwszą nagrodę zdobyła "pamuła" przygotowana przez KGW Bukowina, drugą – "Kaczka pieczona nadziewana jabłkami" przygotowana przez gospodynie z KGW „Zastawianki” w Zastawiu, a trzecią – drożdżowe pierożki z jabłkiem zgłoszone przez panie z KGW w Aleksandrowie Trzecim. Natomiast w powiecie tomaszowskim najwyższej oceniono smalec z jabłkami przygotowany przez KGW „Wólczanki”, drugą nagrodę przyznano KGW „Jutrzenka" za „Jutrzenkową kaczkę z jabłkami”, a trzecią KGW „Perełki Roztoczańskie” w Oseredku – za pasztet z indyka z jabłkami.

Kwiaty i obrusy

W wyrobach rękodzieła zgłoszonych przez koła gospodyń wiejskich z powiatu biłgorajskiego najwięcej punktów przyznano „dużym kwiatom ogrodowym” wykonanym przez gospodynie z KGW „Kukiełczanki”. Panie ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Zagrodzianie” w Zagrodach odebrały drugą nagrodę za obrusy szydełkowe, a trzecią KGW z Aleksandrowa Drugiego za „Kompozycję z jabłkiem”. Wieniec dożynkowy z Nabroża wykonany przez panie z tamtejszego KGW "Nabrożanki" zdobył pierwszą nagrodę wśród wyrobów rękodzieła w powiecie tomaszowskim. Drugą nagrodę za korowaj odebrały gospodynie z KGW „Szarowolanki” w Szarowoli, a trzecią KGW "Wierzbiczanki" w Wierzbicy za „Chałupę z budynkiem gospodarskim wzniesioną w 1935 r.”.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Czyt 14.07.2020 16:56
Żal Pl.

Reklama

 

 

Przestronne mieszkanie z balkonem i ogródkiem Cena: 1400 PLNMarzysz o przytulnym miejscu do życia w spokojnej, zielonej okolicy? Mamy dla Ciebie idealną propozycję! Na wynajem oferujemy w pełni umeblowane mieszkanie o powierzchni 46 m², zlokalizowane w zacisznym zakątku Tyszowiec – przy ul. Wielkiej 101a.Mieszkanie oferuje funkcjonalny układ i komfortowe wyposażenie. Znajduje się na 3. piętrze niskiego bloku i składa się z: przestronnego salonu z wyjściem na balkonsypialni z wygodną szafą  oddzielnej kuchni z zabudową i sprzętami AGD, łazienki z pralką, przedpokoju z miejscem na przechowywanie. Do dyspozycji najemcy jest balkon, idealny na poranną kawę, oraz piwnica, która pomieści rowery, przetwory lub inne rzeczy codziennego użytku. Dodatkowym atutem jest własny ogródek warzywny, w którym możesz uprawiać świeże zioła, warzywa lub po prostu zrelaksować się na łonie natury.Spokojna okolica i świetna infrastruktura Budynek położony jest w bardzo cichej, zielonej części miasta. Wokół rozciągają się widoki na łąki i las, a sąsiedztwo jest spokojne i zadbane. Bezpośrednio przy bloku znajduje się duży parking, który zawsze oferuje wolne miejsca postojowe. W mieszkaniu znajdziesz wszystko, co niezbędne, aby zamieszkać od zaraz: pralkę, lodówkę, zmywarkę, piekarnik. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i gotowe rozwiązania – wystarczy się wprowadzić i korzystać!Warunki najmu Odstępne: 1 400 zł miesięcznie Czynsz administracyjny: 479 zł Dodatkowo płatne media (woda, prąd, gaz wg zużycia) Dostępne od ręki – możesz zamieszkać już dziś! Zadzwoń i umów się na prezentację! Nie zwlekaj – mieszkania w tej okolicy rzadko pojawiają się na rynku! Zadzwoń już teraz pod numer: 665 750 080 i umów się na oglądanie. Masz pytania lub chcesz poznać więcej szczegółów? Jestem do Twojej dyspozycji.Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego.Justyna Łagoda 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 23.04.2025Przestronne mieszkanie z balkonem i ogródkiem
Budynek usługowy z potencjałem – Komarów Cena: 590000 PLNNa sprzedaż budynek usługowo-biurowy w doskonałej lokalizacji – ul. Rynek 9, w samym sercu Komarowa-Osady, powiat zamojski. Nieruchomość idealna dla inwestora, przedsiębiorcy lub jako baza pod własną działalność z opcją stworzenia części mieszkalnej.Opis nieruchomości: • Parter: lokal użytkowy o powierzchni 66 m² – obecnie prowadzona apteka • Piętro: część biurowa o pow. 58,32 m² z pokojem socjalnym i archiwum • Możliwość adaptacji poddasza na mieszkanie – rozpoczęto prace przygotowawcze • Budynek w całości podpiwniczony – dodatkowa przestrzeń magazynowa lub technicznaLokalizacja: • Centrum miejscowości – ul. Rynek 9 • Bezpośrednie sąsiedztwo przychodni lekarskiej • Doskonały dostęp dla klientów – pieszych i zmotoryzowanych • Rozpoznawalny punkt na mapie KomarowaMożliwości inwestycyjne: • Gotowy, działający lokal usługowy • Piętro idealne pod biuro, gabinety, punkt obsługi klienta • Potencjał adaptacji poddasza na komfortowe mieszkanie • Nieruchomość z dużym potencjałem komercyjnym i mieszkalnym To propozycja dla osób, które szukają gotowej nieruchomości pod działalność lub wynajem z możliwością rozbudowy funkcji mieszkalnej. Umów się na prezentację i poznaj potencjał tej lokalizacji!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków. Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.   Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Tomasz JuszczakDoradca ds. nieruchomościtel. 504 288 990e-mail: tjuszczak@polnoc.plPółnoc Nieruchomości Zamośćstrona internetowa:https://polnoc.pl/oddzialy/zamosc-zeromskiego/Niniejsze ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, lecz ma charakter informacyjny.  Data dodania ogłoszenia: 22.04.2025Budynek usługowy z potencjałem – Komarów
ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XTreść komentarza: Porażka, brzydkie to i odwracanie wagi mieszkańców od rzeczy bardziej ważniejszych jak płacenie śmieci za metr sześcienny wody, podatki, śmieci. Miasto zadłużone. Nie ma żadnej inwestycji która przynosi dochody wszystkie inwestycje ponoszą i opłacają mieszkańcy. Nie dajcie się nabrać bo dość że płacimy jak za złoto to na tym się nie skończy. Tym bardziej że już w tamtym roku ludzie ponieśli koszty opłat za wody. Jest referendum więc wykorzystajmy to bo następnej okazji nie będzie, a wtedy Pani Majewska pokaże na co ją stać.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 21:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa prawie od pół rokuAutor komentarza: OjojojTreść komentarza: Anonimowi popierający referendum. Oj mało Was, małoData dodania komentarza: 26.04.2025, 18:29Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: PytającyTreść komentarza: Skandal w Sądzie jak miał się bronić bez dopuszczenia dowodów kiedyś takie metody stosowali tak zwane sądy kapturoweData dodania komentarza: 26.04.2025, 17:29Źródło komentarza: Zamość: Emeryt rozebrał się w sądzie do bokserek. Takiego numeru nie pamiętają najstarsi pracownicy…Autor komentarza: jest przyzwolenie i zlecenieTreść komentarza: cała Platforma UBywatelskaData dodania komentarza: 26.04.2025, 14:17Źródło komentarza: Za różaniec chcą kilkaset złotych. Tak zarabiają na papieżu FranciszkuAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 26.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Piłkarze zamojskiego Hetmana muszą tworzyć lepszy zespółAutor komentarza: AkantTreść komentarza: Najmądrzejsi to by byli jakby zagłosowali przeciw, a nie się wstrzymali lub nie oddali go w ogóle. To po co być radnym, jeżeli nie głosuje się za lub przeciw; wstrzymywanie się od głosu to brak zdania, a jeśli tak jest to powinien być pozbawiony mandatu radnego. Przedstawiciel tj. radny jest od reprezentowania spraw mieszkańców miasta lub gminy, a nie od chowania głowy w piasek. Lepiej głosować tak jak każą i się nie wychylać...Data dodania komentarza: 26.04.2025, 10:59Źródło komentarza: Zamość: Pieniądze są ważniejsze. Radni uchylili to, co uchwalili. Chodzi o napływ nielegalnych imigrantów
Reklama