Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:31
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Miasto jak wielki ogród

Jednym z najpiękniejszych gmachów w Zwierzyńcu jest wybudowana u podnóża Bukowej Góry – "Plenipotentówka". Budynek budowano w latach 1880-1890 dla zarządców Dóbr Ordynacji Zamojskiej. Okazała była też sąsiednia "Borowianka". Ta willa miała jednak mniej szczęścia...
Podwójny portret Zamojszczyzny: Miasto jak wielki ogród

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Budowniczym "Plenipotentówki" był Ignacy Aleksander Szymański. Gmach idealnie współgrał z otoczeniem. W skład całego zespołu wchodziła nie tylko ta piętrowa willa (w stylu szwajcarskim: z koronkowymi szalunkami), ale także wozownia, stajnie oraz  tzw. zielona sala lub "gimnastyka", czyli zespół urządzeń, który służył do ćwiczeń na łonie natury.

Ten unikatowy kompleks był i nadal jest wizytówką Zwierzyńca. Nie tylko on.

W 1890 r. w. w sąsiedztwie "Plenipotentówki" stanęła okazała willa "Borowianka" (wcześniej istniał w tym miejscu tzw. Domek na górce). Zamieszkał tam wraz z rodziną Hipolit Borowski, szef ordynackiej buchalterii. Była to ważna i znana postać w Zwierzyńcu. Nie bez powodu. Ten sumienny urzędnik pełnił swój urząd przez trzydzieści lat!  

Do jego ukochanej, unikatowej i wygodnej "Borowianki" (willa także stanęła na malowniczym zboczu) wchodziło się szerokimi, reprezentacyjnymi schodami. Były piękne, dlatego często się na nich fotografowano. Wiadomo, że w tym piętrowym budynku istniała także ozdobna klatka schodowa.

Jak wyglądały wnętrza? Na starych zdjęciach widać widne pokoje z dużymi oknami, stoły pokryte obrusami z koronką, lampy naftowe, ozdobne fotele oraz ściany zawieszone obrazkami. Uwieczniono tam także pana Hipolita z dziećmi (bliźniętami: Mirą i Sławoszem) oraz żoną Anną.

Niewiele jednak brakowało, aby "Plenipotentówkę" i "Borowiankę", tuż po ich wybudowaniu, strawił ogień. Pożary zdarzały się kiedyś w Zwierzyńcu często, jednak ten z 1890 r. był szczególnie niebezpieczny.
Wiadomo, że ogień wybuchł w sąsiedztwie obu budynków (w okolicy zwierzynieckiego browaru) i szybko został rozprzestrzeniony przez wiatr nawet na drugą stronę Wieprza. W efekcie wiele budynków przy tzw. szosie szczebrzeszyńskiej spłonęło.
Nowiutka "Plenipotentówka" i "Borowianka" cudem ocalały. Jednak ich szacowni mieszkańcy musieli najeść się strachu.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama