Impreza odbędzie się w miejscu najbardziej kojarzącym się z ekologią na kwietnej łące przy bastionie drugim, obok Bramy Szczebrzeskiej. Zaczynamy już o godz. 9. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Zapewniamy, że nikt nudzić się nie będzie. W trakcie trzygodzinnego festynu dwie pokazowe lekcje przeprowadzi Powietrzna Akademia Airly. Dzieci i młodzież dowiedzą się m.in jak powstaje smog, niektóre zjawiska atmosferyczne i jak w domowych warunkach możemy dbać o czyste powietrze. Na trasę wyruszy rowerowa ekipa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, która pokona trasę do Zwierzyńca.
– Będziemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Po drodze będziemy sprzątać rowy ze śmieci – mówi Małgorzata Bzówka prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.
Pracownicy PGK będą też pokazywać jak prawidłowo segregować śmieci i zachęcać mieszkańców do proekologicznych zachowań. Z tym w Zamościu jest problem.
– Choćby z tzw. odpadami bio, czyli biodegradowalnymi. Czasami w tych pojemnikach jest wszystko i puszki i plastik. Wiele ludzi robi błąd wyrzucając takie odpady w reklamówkach. Aby takie odpady były rzeczywiście biodegradowalne muszą być wyrzucane bezpośrednio z kubła, bez żadnych dodatków – mówi Małgorzata Bzówka.
- Będziemy promować akcję "Posprzątam swój kawałek Polski", która jest 27 akcją sprzątania świata. Będziemy rozdawać dla szkół, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych rękawiczki oraz worki na śmieci mówi - Katarzyna Fornal – Urbańczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska z UM w Zamościu.
Nie zabraknie konkursów plastycznych dla najmłodszych i nie tylko. Będziemy sprawdzać waszą wiedzą o ekologii.
Podczas pikniku wręczymy też nagrody i wyróżnienia laureatom naszej akcji „Bądź Eko w Zamościu. To był pierwszy taki konkurs zorganizowany przez redakcję „Kroniki Tygodnia” i partnera konkursu Veolię skierowany do mieszkańców Zamościa. Chcieliśmy nagrodzić proekologiczne inicjatywy na terenie miasta Zamościa, które przyczyniają się do poprawy stanu otaczającego nas środowiska. I mimo pandemii koronawirusa, która pokrzyżowała nam nieco plany, udało się zrealizować założenia.
Do konkursu zgłoszono 17 projektów i to czytelnicy głosowali, które inicjatywy powinniśmy nagrodzić. Nagrody finansowe ufundował sponsor konkursu firma Veolia.
– Cieszymy się, że tyle pięknych i ciekawych pomysłów zostało zgłoszonych. Widzimy, że dla mieszkańców Zamościa temat ochrony środowiska jest niezmiernie ważny. Dlatego jako spółka wspieramy wszelkie działania służące ochronie środowiska naturalnego i promocji inicjatyw ekologicznych – mówi Renata Wójcik, dyrektor do spraw komunikacji w spółce Veolia Term.
Do konkursu przyłączyło się także miasto Zamość, które postanowiło dofinansować realizację jednego ze zgłoszonych do „Bądź Eko w Zamościu” projektów. Miasto wybrało projekt Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu.
Czekamy na Was 12 września
Napisz komentarz
Komentarze