W tym roku obchody będą miały szczególny charakter. Upływa sto lat od chwili, gdy kawalerzyści przybyli wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera do Polski, po zwycięskiej wojnie z bolszewikami w roku 1920 otrzymali przydział do garnizonu w Hrubieszowie – a jednostka uzyskała miano 2 Pułku Strzelców Konnych. Dziedzicem ich tradycji jest dzisiaj 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala".
W ramach VI Święta Strzelca Konnego zorganizowana zostanie rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych – w kościele garnizonowym w Hrubieszowie zostanie odprawiona w sobotę 12 września 2020 r. o godz. 18:00 uroczysta Msza św. w oprawie kawaleryjskiej oraz zostanie odczytany Apel Pamięci.
Z okazji przypadającego w tym dniu Święta Wojsk Lądowych, obchodzonego w dacie Bitwy pod Wiedniem (12 września 1683), w uroczystościach tych wezmą udział poczty sztandarowe jednostek tego rodzaju wojsk z Lubelszczyzny oraz poczet sztandarowy batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Siły Zbrojne RP, wzmacniając wschodnią flankę Polski, kontynuują chlubne tradycje kawalerii.
Nieodzownym elementem Święta Strzelca Konnego są dwudniowe pokazy kawaleryjskie – z udziałem uczestników reprezentujących środowiska kontynuujące tradycje pułków jazdy z całej Polski.
Pokazy (sobota – dyscypliny jeździeckie; niedziela – dyscypliny kawaleryjskie) odbędą się w tym samym miejscu, gdzie w 1934 roku przeprowadzono w Hrubieszowie słynne MILITARI – Mistrzostwa Konne Wojska Polskiego. Na hrubieszowskich Błoniach nad rzeką Huczwą nie tylko duch miejsca będzie mobilizował uczestników – także eksperci rekonstrukcji odniosą się do przepisów regulaminowych, według których rywalizowali kawalerzyści w II Rzeczypospolitej.
W niedzielę, 13 września widowiskowym konkursom kawaleryjskim będą towarzyszyły pokazy jednostek Sił Zbrojnych RP – współczesnych dziedziców chwały kawalerii.
Z okazji Święta Wojsk Lądowych uczestnicy festynu patriotycznego będą mogli też spotkać żołnierzy i obejrzeć sprzęt bojowy współczesnych jednostek Sił Zbrojnych RP – 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego (dziedziczy tradycje 8 Pułku Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego), 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Zaprezentuje się także 2 Lubelska Brygady Obrony Terytorialnej.
Elementem niedzielnego festynu patriotycznego w Hrubieszowie będzie także prezentacja historycznych pojazdów wojskowych w barwach pułków kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (m. in. 15 Pułku Ułanów Poznańskich z 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa) i mobilna wystawa ukazująca walkę polskich kawalerzystów na frontach II wojny światowej. Prezentuje je Fundacja Niepodległości.
Przemysław Omieczyński, Prezes Zarządu Fundacji Niepodległości:
– Tegoroczne Święto Strzelca Konnego będzie wspaniałą okazją do przypomnienia chlubnych kart historii polskiej jazdy, ale także zwróci uwagę na kontynuację jej tradycji przez nowoczesne Siły Zbrojne RP. W dzisiejszej sytuacji wzmacnianie siły naszego wojska na wschodzie Polski jest szczególnie ważne. Cieszymy się, że tak skutecznie realizuje to zadanie utworzona dwa lata temu 18 Dywizja Zmechanizowana i jednostki podległe jej w tej części kraju. Doceniamy, że realizując współczesne zadania, potrafią swój wysiłek zakorzenić w historii. Wspieranie takiego działania jest realizacją misji Fundacji Niepodległości. Atrakcyjna forma kawaleryjskiego święta na pewno pomaga budować żywą więź pomiędzy społecznością naszego regionu i tymi, którzy kontynuują tradycje polskiej kawalerii.
Pułkownik Jakub Garbowski, Dowódca 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego:
– W powszechnej opinii uważa się, że my, Polacy, kawalerię mamy we krwi. Jako żołnierze 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, dziedziczącego tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych, patrzymy na to nie tylko od strony chwalebnych kart historii. Zmieniły się przecież domeny walki, jest nowy sprzęt, nowe technologie. Jednak na co dzień czerpiemy z ducha kawalerii. Pamiętamy, że ta służba oznaczała przede wszystkim wyjątkową wytrwałość w wymagającym szkoleniu. Bycie kawalerzystą dzisiaj to nadal sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze z elastyczną adaptacja do każdych warunków. Kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje.
HARMONOGRAM
12 września 2020 / SOBOTA
Błonia nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie (wjazd od strony ul. Żeromskiego, skręt w drogę dojazdową na wysokości budynku nr 18)
10.00 Pokaz ujeżdżenia
11.00 Strzelanie z broni krótkiej (strzelnica wojskowa na terenie JW4055/ akces limitowany)
14.30 Pokaz jazdy terenowej – cross
18.00 Święto Pułkowe 2 Pułku Strzelców Konnych (połączone ze Świętem Wojsk Lądowych)
Msza św. w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie
(ul. Dwernickiego 85 w Hrubieszowie)
z udziałem pocztów sztandarowych 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego oraz batalionu dowodzenia 25 Brygady Kawalerii Powietrznej
19.00 Apel Pamięci pod obeliskiem 2 Pułku Strzelców Konnych
na terenie koszar 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Poczty sztandarowe; pododdziały reprezentacyjne; sprzęt bojowy.
13 września / NIEDZIELA
Błonia nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie (wjazd od strony ul. Żeromskiego, skręt w drogę dojazdową na wysokości budynku nr 18)
09.00-16.30 Piknik kawaleryjski
10.00 Pokaz skoków przez przeszkody
12.30 Pokaz władania lancą konno
14.30 Pokaz władania szablą konno
16.00 (także wcześniej – w przerwach pomiędzy konkurencjami) Pokazy jednostek Sił Zbrojnych RP:
25 Brygady Kawalerii Powietrznej
19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
17.00 Ceremonia zakończenia
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa". Uzyskało też wsparcie finansowe Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest także promocją województwa lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem", którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych.
Patronami Honorowymi wydarzenia są: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.
Napisz komentarz
Komentarze