Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:16
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

I Targi Woyciechowskie w Poturzynie (ZDJĘCIA)

Targi Woyciechowskie - Innowacje 2020 odbyły się w dniach 19-20 września 2020 roku w miejscowości Poturzyn - rejonie hrubieszowsko-tomaszowskich czarnoziemów, najbardziej urodzajnych gleb w Polsce, gdzie kwitnie uprawa warzyw i roślin przemysłowych.
I Targi Woyciechowskie w Poturzynie (ZDJĘCIA)

Autor: Fot. UG Telatyn

Zostały one zorganizowane w hołdzie światłemu rolnikowi Tytusowi Woyciechowskiemu, który w Poturzynie mieszkał i z wielkim sukcesem gospodarzył. Czas jego życia i działań na rzecz rolnictwa to lata świetności Poturzyna, gdyż Woyciechowski okazał się wspaniałym gospodarzem, który przyczynił się do rozkwitu rolnictwa. Był on promotorem cukrownictwa i właścicielem pierwszej cukrowni na Lubelszczyźnie. Woyciechowski przyjaźnił się także ze słynnym kompozytorem Fryderykiem Chopinem, który latem 1830 roku przebywał w Poturzynie, odwiedzając swojego przyjaciela.

Targi Woyciechowskie oficjalnie otworzył organizator wydarzenia Stanisław Sawa. Przemawiali również wójt gminy Telatyn Dariusz Kozłowski oraz Dyrektor Cukrowni Werbkowice Maryla Symczuk. Partnerem głównym wydarzenia była Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Wiodącym celem pierwszej edycji Targów Woyciechowski było promowanie producentów warzyw i produktu polskiego oraz prezentacja najnowszego sprzętu rolniczego, poprzez liczne pokazy pracujących maszyn. Na terenie targów o powierzchni 5ha zaprezentowali się producenci z różnych branż rolnych. Obecni byli właściciele gospodarstw rolnych: m.in. Elżbieta i Stanisław Sławińscy, Joanna i Andrzej Sławińscy, Tomasz Sławiński, Barbara i Wiesław Celejowie, Alicja i Paweł Bednarscy, Joanna i Robert Sławińscy, Jerzy Wierzchowski, Michał Wierzchowski, Tomasz Malikowski, Przemysław Chrastina, Marek Kudach.

Obecni byli również przedstawiciele Grupy Producentów Owoców i Warzyw Kalgrup.

Miejscowi pokazali to, co mają najlepsze – owoce, warzywa, które dzięki odpowiedniej technologii, mają najwyższą jakość i wysyłane są w świat. Nie zabrakło także wystawców – były miody, wyroby z drewna, zioła, chleby, wędliny, cukierki, produkty ekologiczne z ,,Koszyka Roztoczańskiego". Na ponad 20ha polach pokazowych odbyły się pokazy pracy najnowszych maszyn.

Dwudniowe Targi przebiegały bardzo energicznie i dynamicznie, polegały na pokazach sprzętu rolniczego oraz eksponowaniu najwyższej jakości produktów, wytwarzanych przez miejscowych rolników. Pokazy rolnicze przeplatały się z występami Laury Pietryki – laureatki międzynarodowych Konkursów Chopinowskich oraz profesora Roberta Handermandera, którzy wykonali najpiękniejsze utwory Fryderyka Chopina. Krajobraz rolniczy świetnie współgrał z muzyką chopinowską, której przysłuchiwał się nawet wędrujący bocian.

Na rolników czekało wiele atrakcji, na polu podczas kopania buraków cukrowych zmierzyli się dwaj giganci – firma Holmer oraz Ropa. Ich pokazy cieszyły się wielkim zainteresowaniem oglądających. Niemałym zainteresowaniem cieszyła się również parada gigantów, czyli maszyn rolniczych którymi mogą pochwalić się miejscowi gospodarze.

O nowych technologiach, uprawach oraz odmianach roślin, rolnicy mogli porozmawiać z przedstawicielami Instytutów Badawczych i instytucji związanych z rolnictwem. Obecni byli bowiem przedstawiciele: m.in. Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Lubelskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Tomaszowie Lubelskim, KRUS- u, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie i Tomaszowie Lubelskim oraz Lubelskiej Izby Rolniczej. Stoisko promocyjne przygotował także Urząd Gminy Telatyn, które wsparły panie z Kół Gospodyń Wiejskich – KGW Telatyn, KGW Łykoszyn i KGW Radków, które prezentowały swoje rękodzieło i wyroby regionalne.

Powiat tomaszowski reprezentowali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocze. Obecni na Targach mogli uczestniczyć w debatach i rozmowach zorganizowanych w poszczególnych panelach tematycznych, posłuchać o historii cukrownictwa w Polsce i w Poturzynie oraz o dziejach Poturzyna, którą przekazywali regionaliści – Lech Szopiński i Bogdan Mardofel. Dostępne były również liczne materiały promocyjne, które można było pozyskać od wystawców. Targi Woyciechowskie stały się wielkim AgroShow w Gminie Telatyn i planowane są jako doroczne, stałe wydarzenie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
C.M. 23.09.2020 08:29
Świetnie zorganizowana impreza. Stoiska z płodami rolnymi robiły wrażenie, no a sprzęcie rolniczym już nie wspomnę. Fajnie, że pomyślano również o akcencie związanym z naszym wielkim pianistą i kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Myślę, że targi te zostaną na stałe wpisane do kalendarza imprez naszego terenu.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama