Podczas ostatniej sesji Rada Powiatu Tomaszowskiego podjęła uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendium przyznawanego studentom kształcącym się w szkole wyższej na kierunku lekarz. Rada taką inicjatywę uzasadnia tym, że w ostatnich latach w Polsce obserwowany jest znaczący niedobór lekarzy specjalistów. Podobnie jest również w szpitalu powiatowym w Tomaszowie Lubelskim, który od kilku lat ma trudności ze skompletowaniem kadry lekarzy specjalistów.
"W szczególności poszukiwani są lekarze ze specjalności: ginekologia, anestezjologia, pediatria, neonatologia, kardiologia, pulmonologia, neurologia, chirurgia, choroby zakaźne oraz lekarze interniści. Wzmocnienie lokalnej kadry lekarskiej jest istotnym czynnikiem utrzymywania dotychczasowej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu. Stworzenie systemu zachęt, w tym przyznawanie ze środków powiatu stypendium dla studentów uczelni na kierunku lekarskim, będzie skutecznym działaniem mającym na celu pozyskiwanie nowych, młodych lekarzy" – napisano w uzasadnieniu uchwały.
I tak, zgodnie z uchwałą, pomoc materialna może być przyznana studentowi, który spełnia łącznie cztery warunki: kształci się na kierunku lekarz od IV do VI roku studiów magisterskich stacjonarnych lub niestacjonarnych; nie powtarza roku, na którym ubiega się o przyznanie pomocy materialnej; nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów, urlopu macierzyńskiego rodzicielskiego oraz zawrze umowę, w której zobowiąże się do podjęcia pracy w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim.
Zarząd powiatu będzie ogłaszał nabór na stypendia w roku akademickim 2020-2021 oraz 2021-2022, a także 2022-2023. Deklaruje, że informacje przekaże także uczelniom kształcącym na kierunku lekarz. Wnioski rozpatrzy komisja powołana przez zarząd powiatu. O przyznaniu stypendium zadecyduje zarząd powiatu po zapoznaniu się ze stanowiskiem komisji. Stypendium będzie przyznawane na okres maksymalnie 9 miesięcy. Jego wysokość to 2500 zł miesięcznie.
W uchwale zastrzeżono kilka przypadków, w których te pieniądze student czy już lekarz będzie musiał zwrócić. To m.in. np. podanie nieprawdziwych danych we wniosku stypendium, skreślenie z listy studentów, niepodjęcie zatrudnienia w SP ZOZ Tomaszowie Lubelskim jako lekarz w terminie do 6 miesięcy od zakończenia studiów, po uprzednim uzyskaniu prawa wykonywania zawodu.
– Wszyscy wiemy, że kadra medyczna się starzeje. Potrzeba więcej lekarzy. Podjęliśmy tę uchwałę, aby zachęcić do pracy w naszym powiecie młodych ludzi. Czy to się uda, czy będą chętni i ilu ich będzie, tego nie wiemy, ale próbujemy ich pozyskać. Wszyscy radni byli zgodni co do tego, że warto i trzeba spróbować – tłumaczy Adam Piasecki, przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze