Dotyczy się to w zasadzie każdego języka, niemniej to do nauki angielskiego występuje najwięcej materiałów, witryn bezpłatnie oferowanych. Im rzadszy język, tym trudniej o wybór w aplikacjach, blogach itp., często pomoce wymagają opłaty lub są mało profesjonalne, czy atrakcyjne. Mimo wszystko ten segment internetu wciąż jest intensywnie rozwijany i dynamika zmian jest bardzo duża.
Wśród najpopularniejszych pomocy dydaktycznych online w nauce języków obcych wymienić należy aplikacje mobilne wielojęzyczne, które systematyzuj proces poznawania języka, pomagają utrwalić zdobytą wiedzę i poszerzyć ją o liczne ciekawostki w atrakcyjnej i przyjaznej formie. Komfort korzystania z aplikacji mobilnych przewyższa serwisy www z ćwiczeniami, opracowaniami językowymi i multimediami. Przykładem takiej aplikacji mobilnej jest lider światowy Rosetta Stone, Memrise, czy Babbel.
Pisząc o pomocnych witrynach i pomocach internetowych nie można zapomnieć o słownikach, które pomagają w tłumaczeniach, rozumieniu i są zawsze pod ręką bez noszenia kilku tomów słownika w wydaniu papierowym, wertowania kartek itp. Jednym z takich słowników, który dostępny jest dla siedmiu języków jest ling.pl. Do popularnych należy również słownik PONS i diki.pl. Poz tym dostęp do Google Translatora także jest dobra propozycją, aczkolwiek funkcja ta nie zawsze dział poprawnie.
Nieco innym rodzajem pomocy w nauce języków jest serwis Youtube i TED. Obydwa portale udostępniają szereg filmów i prezentacji, które mogą nas wesprzeć w poszerzeniu wiedzy językowej. W Youtube mamy do dyspozycji poza filmikami amatorskimi, vlogami i legalnymi filmami pełnometrażowymi, fabularnymi, każdego gatunki szereg kanałów YT o charakterze edukacyjnym. Jeden z takich kanałów w języku polskim prowadzi Madame Polyglot, czyli Angielski z Dagmarą. To ciekawa forma nauki języka poprzez słuchanie, oglądanie lekcji języka online. Wyróżnia się tym, iż możemy lekcje odtworzyć wiele razy, bez opłat a do tego w każdej chwili przerwać, zatrzymać. Co więcej to my – użytkownicy decydujemy kiedy, gdzie sięgniemy i po którą z lekcji, czy obejrzymy jedną lekcję, czy też kilka odcinków po kolei. Na YT obejrzeć możemy także seriale dedykowane uczniom języka obcego jak chociażby Olive Green, czy Extr@.
Osłuchanie się z językiem jest niezmiernie ważne!
co za tym idzie poza filmikami typowo edukacyjnymi warto jest sięgnąć po multimedia obcojęzyczne takie jak serwisy informacyjne, telewizję i radio internetowe, czy szereg podcastów. W tej bazie przoduje BBC, nie tylko jeśli chodzi o angielski ale i kilka innych najbardziej popularnych języków obcych jak niemiecki, francuski, czy hiszpański. Dostępne są na tej stronie liczne podcasty i multimedia, urywki filmów, wywiadów do obejrzenia i odsłuchania. Dzięki serii filmików i towarzyszących im ćwiczeniom poprawić możesz swoje rozumienie ze słuchu i dopracować akcent, jak i tempo naturalnej wypowiedzi w danym języku.
Ważną grupą witryn, o których warto pamiętać ucząc się języka są blogi, nie tylko te językowe, poświęcone omówieniu idiomów, czy konstrukcji gramatycznych, ale i te będące lekturą w danym języku, traktująca o zagadnieniach dla nas interesujących. Jednym z blogów najpopularniejszych w Polsce wśród blogów językowych jest onaucejezykow.blogspot.com oraz madamepolyglot.pl. To nie jedyne blogi skupiające swą uwagę na tym jak się uczyć, z czego korzystać w trakcie nauki i skąd czerpać inspiracje, wiedzę. Blogi mają zasadnicza zaletę, prócz czytania możemy w nich także pisać komentarze, dyskutując, dopytują itp. To istotna opcja do ćwiczenia języka.
Prócz blogów, aplikacji i serwisów www warto jest posilić się także społecznością
W tym celu dołączyć można do takich portali jak: GoledenLine, Google+, Facebook. To najbardziej popularne na świecie portale społecznościowe uchodzące za wiodące media społecznościowe. Poprzez te strony możemy zyskać zagranicznych znajomych, obcować w międzynarodowym środowisku, móc także znaleźć kogoś z kim możemy razem się pouczyć języka. To źródło native speakerów, którzy porozmawiają z nami bezpłatnie na tematy, które nas wspólnie interesują, przy okazji ucząc nas języka. Do utrzymanych w tej konwencji strona należy także italki.com, czy aplikacja Busuu.
Dodatkowo wesprzeć można się rozmaitymi pomocami o charakterze rozrywkowym jak strony i aplikacje typu lyricstraining.com czy Karoke4English, gdzie metoda nauki nie są lekcje znane ze szkoły językowej, ale nauka poprzez śpiewanie piosenek i uzupełnianie ich właściwym słowem, którego brakuje w danej wersji. W tym klimacie dostępne są także mini gry słowne i językowe np. MindSnack i szereg aplikacji dla dzieci jak aplikacja GutenAppetit.
Na koniec warto wspomnieć również o platformach takich jak preply.com, gdzie możemy w każdej chwili skorzystać z korepetycji i konwersacji językowych. W bazie Preply dostępnych jest tysiące korepetytorów z całego świata, uczących rozmaitych języków na różnych poziomach zaawansowania. Nie wychodząc z domu możemy zatem odbyć korepetycje, czy konwersacje.
Polecamy też:
Artykuł sponsorowany