Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 14:16
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Będą bezpłatne studia magisterskie w Zamościu. Dla pielęgniarek

To bardzo ważne wydarzenie w historii Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. W czwartek, 10 grudnia UPZ otrzymała od Ministra Edukacji i Nauki pozwolenie na utworzenie studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo. Studia magisterskie na tym kierunku będą odbywać się zarówno w formie stacjonarnej, jak również niestacjonarnej. Podobnie jak w przypadku innych kierunków w UPZ, studia stacjonarne są bezpłatne.
Będą bezpłatne studia magisterskie w Zamościu. Dla pielęgniarek

Autor: Fot. UPZ

Studia magisterskie w Uczelni Państwowej w Zamościu pozwolą kontynuować studia blisko miejsca zamieszkania absolwentom studiów licencjackich UPZ oraz innych szkół wyższych. Dotychczas po zdobyciu dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia trzeba było wyjeżdżać do większych ośrodków akademickich. Teraz nie będzie to konieczne. Studia magisterskie będą mogły podjąć również osoby, które już pracują w zawodzie, a chciałyby uzupełnić swoje wykształcenie.

Reklama

- Uruchomienie studiów magisterskich daje nadzieję na spełnienie potrzeby samorealizacji i rozwoju zawodowego dla całego środowiska pielęgniarskiego, pacjentom zaś na lepszą jakość opieki pielęgniarskiej. Wyższe kwalifikacje pielęgniarek pozwolą na zajmowanie przez absolwentów kierowniczych stanowisk oraz zdobywanie stopni i tytułów naukowych. Pozwoli to także na rozwój indywidualnej praktyki pielęgniarskiej, jak również wpłynie na zatrzymanie pielęgniarek w regionie. Wydarzenie to ma szczególne znaczenie, ponieważ uruchomione studia pielęgniarskie drugiego stopnia są zgodne ze strategią i misją Uczelni, a pielęgniarstwo może spełnić rosnące wymagania społeczne, ponieważ oprze praktykę na swoistej wiedzy naukowej i na wykwalifikowanych profesjonalistach – mówi dr n. med. Beata Biernacka, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Uczelni Państwowej w Zamościu.

To kolejny krok w rozwoju UPZ. W 2017 r. Uczelnia otrzymała zgodę na prowadzenie studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo. Uruchomienie kierunku poprzedziło przygotowanie profesjonalnej bazy dydaktycznej i wyposażenia potrzebnego do kompleksowego kształcenia przyszłego personelu medycznego.

CZYTAJ TAKŻE: UROCZYSTOŚĆ CZEPKOWANIA ABSOLWENTÓW UPZ

W budynku przy ul. Hrubieszowskiej 24 znajdują się: pracownia umiejętności pielęgniarskich, pracownia higieny osobistej, pracownia ratunkowa, pracownia badań fizykalnych, pracownia pediatryczna. Są one wyposażone w profesjonalny sprzęt, m.in. zestawy do pozorowania urazów, modele do nauki iniekcji wszystkich typów, aparaty EKG, pompy infuzyjne, inkubatory, wszelkie możliwe modele anatomiczne, łóżka szpitalne, fantomy, tablice planszowe przedstawiające elementy morfotyczne krwi, czy kariotyp człowieka.

CZYTAJ TAKŻE: STUDENCI PIELĘGNIARSTWA UPZ POMAGAJĄ SENIOROM

Dla potrzeb studiów magisterskich budynek przy ul. Hrubieszowskiej został rozbudowany i powstanie w nim Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Jego otwarcie planowane jest w II kwartale 2021 roku.

- Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 6 milionów złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą ze środków własnych Uczelni i funduszy pozyskanych z projektów unijnych. Rozbudowa tego budynku to 500 metrów nowej infrastruktury przygotowanej dla kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, z windą zdolną do przewożenia łóżek szpitalnych oraz z garażem dla karetki pogotowia. Wszystko po to, by studenci mogli kształcić się w zbliżonych do szpitala warunkach. Na wyposażenie Centrum składają się fantomy, trenażery, a także urządzenia elektroniczne, które w procesie kształcenia pielęgniarek odgrywają coraz większą rolę – mówi o inwestycji kanclerz UPZ Jerzy Korniluk.

To właśnie w pracowniach pielęgniarskich oraz Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej studenci studiów licencjackich i magisterskich na kierunku pielęgniarstwo będą zdobywać umiejętności praktyczne.

Nabór na studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo, tak jak w przypadku innych oferowanych przez UPZ kierunków, rozpocznie się 01 marca 2021 r.

Oprócz kształcenia na kierunku pielęgniarstwo (licencjackie i magisterskie), Uczelnia Państwowa w Zamościu oferuje także studia inżynierskie: mechanika i budowa maszyn oraz logistyka, a także licencjackie: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, informatyka, pedagogika, turystyka i rekreacja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

chory system 16.12.2020 12:36
Tyle lat nauki za psie pieniądze ,kto by chciał się uczyć 5 lat .

Reklama

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama