Jesienią ubiegłego roku gmina Tomaszów Lub. podpisała z Zarządem Województwa Lubelskiego umowę na dofinansowanie kwotą 2,6 mln zł rewitalizacji Białej Góry w Justynówce i Majdanie Górnym. 10 grudnia wójt Marzena Czubaj-Gancarz podpisała umowę z wykonawcą – firmą Instalbud z Lubyczy Królewskiej. Wartość prac oszacowano na 5,7 mln zł.
Projekt rewitalizacji Białej Góry zakłada odnowienie stoku i stworzenie na nim jak najlepszych warunków dla narciarzy. Zbudowane zostaną budynki stacji dolnej i górnej wraz z wyciągiem orczykowym. Stok będzie oświetlony, naśnieżany i ratrakowany. Pod Białą Górą stanie nowoczesny budynek, w którym znajdzie się miejsce na wypożyczalnię nart i punkt gastronomiczny. Biała Góra ma żyć nie tylko zimą.
– Będzie tam całoroczna ścieżka edukacyjna dla dzieci, naturalny wypas owiec, a na dole zechcemy stworzyć epicentrum kulturalne z budynkiem na salę konferencyjną itd. W lecie ze stoku będzie można zjeżdżać na nartorolkach – uzupełnia wójt Marzena Czubaj-Gancarz. Liczy, że to przyciągnie turystów, wypromuje gminę i przyniesie jej mieszkańcom korzyści finansowe.
Na razie gmina nie oszacowała ile rocznie będzie kosztować utrzymanie stoku.
– W założeniach stok ma generować dochody, bo będzie biletowany. Nad kosztami będziemy się zastanawiać jak będzie gotowy. Wtedy też zdecydujemy kto będzie zarządcą stoku – mówi skarbnik Grzegorz Gałan.
Rewitalizacja Białej Góry będzie zakończona w 2022 roku.
Napisz komentarz
Komentarze