Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 13:50
Reklama Baner reklamowy firmy Karpiówka Bełżec
Reklama Baner reklamowy A1  SUB KT

Jak planować podróże w 2021 roku?

Pandemia koronawirusa zupełnie zmieniła nasz sposób podróżowania. Beztroskie i spontaniczne wyjazdy musieliśmy szybko zamienić na ostrożne i zaplanowane w najmniejszym stopniu podróże. Sezon 2021 wciąż jest niepewny, ale wszystko wskazuje na to, że podróże zagraniczne będą możliwe. Będziemy musieli się do nich jednak dokładnie przygotować, aby być gotowym na ewentualne zmiany i nieprzewidziane sytuacje. Oto kilka porad i wskazówek o bezpiecznym podróżowaniu w 2021 roku.
Jak planować podróże w 2021 roku?

Gdzie jechać?

Każde planowanie podróży należy rozpocząć od wyboru kierunku. Zostaliśmy przyzwyczajeni do faktu, że świat stoi dla nas otworem oraz że możemy podróżować bez ograniczeń w każdy zakątek ziemi. Niestety pandemia COVID-19 spowodowała, że świat się skurczył i wybór miejsc, do których możemy podróżować znacznie został ograniczony. Nie oznacza to wcale, że musimy zrezygnować z zagranicznych wyjazdów. Wiele państw europejskich a nawet azjatyckich otworzyło swoje granice dla polskich turystów w 2020 roku i wszystko na to wskazuje, że tak samo będzie i w tym roku. Najbezpieczniejszymi kierunkami wciąż pozostają Grecja, Bułgaria i Chorwacja. Już teraz Polacy mogą lecieć do Emiratów Arabskich czy na Zanzibar. Ta lista krajów wciąż się zwiększa i biura podróży codzienne uaktualniają listę możliwych kierunków wakacyjnych na rok 2021.

Każde państwo publikuje także dzienne raporty na temat rozwoju epidemii. Warto jest zatem śledzić strony rządowe i sprawdzać aktualny stan. Powinniśmy wybierać kierunki, w których epidemia wygasa lub utrzymuje się na niskich poziomach. Wiele inspiracji podróżniczych również tych w okresie pandemii można znaleźć na blogu www.gurupodrozy.pl

Jak się przygotować?

Czasy kiedy przed podróżą musieliśmy zadbać jedynie o paszport i zwykłe ubezpieczenie minęły. Teraz sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana i czasem nawet dosyć kosztowna. Coraz więcej państw wymaga bowiem od podróżnych okazania na granicy negatywnego testu PCR na COVID-19. Taki test najczęściej należy zrobić nie później niż 72 godziny przed przylotem. Koszty zrobienia testu ponosi podróżny. Musimy się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 500-600 zł. Jeżeli podróżujesz z całą rodziną to za cztery osoby będziesz musiał zapłacić ok. 2000 zł. Jest to oczywiście bardzo duży dodatkowy koszt.

Przed wyjazdem upewnij się także, że kraj, do którego podróżujesz przyjmuje turystów z Polski bez obowiązkowej kwarantanny. Państwa narzucają obowiązek kwarantanny z dnia na dzień, więc sprawdź informacje na stronie rządowej nawet dzień przed wyjazdem.

Planuj, ale bądź gotowy na zmiany

Podróże w czasie pandemii są nieprzewidywalne. Bardzo ważnie jest dokładne planowanie, sprawdzenie informacji o sytuacji epidemicznej w danym kraju. Ważne jest wykupienie ubezpieczenia, rezerwacja hotelu i lotu z możliwością odwołania lub zmiany. Konieczne jest nawet zaplanowanie zwiedzanie atrakcji i wykupienie biletów wstępu. Tak samo jak ważne jest planowanie, tak i ważna jest gotowość do zmian w ostatniej chwili. Z przyczyn niezależnych od nas linia lotnicza może odwołać lot albo kraj, który wybraliśmy może zdecydować o zamknięciu granic dla Polaków. W takiej sytuacji w krótkiej chwili będziemy musieli zmienić plany. Może się to nawet wiązać ze zmianą kierunku podróży.

Właśnie dlatego ważne jest, aby rezerwować bilety, noclegi, atrakcje z możliwością odwołania rezerwacji lub jej zmiany. Taka możliwość może być dodatkowo płatna, ale w ogólnym rozrachunku bardzo się opłaci.

Wakacje 2021 dalekie będą od wakacji jakie znamy sprzed pandemii. Nie oznacza to jednak, że musimy z nich rezygnować. Dobre przygotowanie i dbałość o bezpieczeństwo pozwolą nam spędzić urocze zagraniczne wakacje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Wszędzie widzisz LGBT. Jak to się mówi "głodnemu chleb na myśli".Data dodania komentarza: 29.11.2024, 10:49Źródło komentarza: Gm. Trzeszczany: Strzały przy remizie w Zadębcach. Jest wyrok dla Łukasza W.Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Obecna nowomowa jak można odśnieżać NEO Michałówkę hahaha,Data dodania komentarza: 29.11.2024, 10:12Źródło komentarza: Hrubieszów: Czy miasto poczuwa się do odśnieżania drogi na ulicy Michałówka?Autor komentarza: KrzyśTreść komentarza: Skandal jedni zarabiają miliony drudzy żyją w nędzy szczególnie dzieci dokąd zmierzasz POLSKOData dodania komentarza: 29.11.2024, 09:04Źródło komentarza: Skrajna bieda milionów ludzi. Raport Szlachetnej Paczki porażaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Szczujnia LGBT wszędzie kichę wtyka rozsiewa zarazę nienawiści zwyrodniały zbok tęczowo -kakaowy co musiał uciekać do Krakowa bo spłeczność przed nim dzieci chowała. a z daleka cwaniak i wypisuje mundrości dla kochających inaczej i prowokuje by ktoś mu odpisał ale to taka rozmowa z krzesłem wszyscy oceniają go negatywnie a ten dalej męczy klawiaturę konfabulacja to jego pasja,Data dodania komentarza: 29.11.2024, 07:42Źródło komentarza: Gm. Trzeszczany: Strzały przy remizie w Zadębcach. Jest wyrok dla Łukasza W.Autor komentarza: RealistaTreść komentarza: Napewno, będzie powtórka z tamtego roku. Plug w górę żeby paliwa więcej zostało. Po ostatniej zimie pluje na tych drogowcówData dodania komentarza: 29.11.2024, 07:35Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Drogowcy przygotowani na zimęAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Paranoja, miasto nie może odśnieżać, a jak zrobiło kanalizację i położyło asfalt to już mogło ingerować. Mieszkańcy płacą podatki i domagają się normalności. Ile lat to już się ciągnie?Data dodania komentarza: 29.11.2024, 07:32Źródło komentarza: Hrubieszów: Czy miasto poczuwa się do odśnieżania drogi na ulicy Michałówka?
Reklama