Ks. prof. dr hab. Marek Lis jest filmoznawcą, teologiem filmu i mediów, wykładowcą Uniwersytetu Opolskiego. Związany od wielu lat z zamojskim kinem. Aktywnie tworzy Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm, głosząc rekolekcje filmowe oraz przygotowując prelekcje i wykłady otwarte. Jego zasługą jest przyznanie „Sacrofilmowi” znaku Signis Europa, wydarzenia rekomendowanego przez Europejskie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej. W 2017 roku ks. prof. dr hab. Marek Lis otrzymał tytuł Ambasadora Kultury Zamościa, wyróżniający osoby, które realizując działania w dziedzinie kultury, promują miasto w wymiarze krajowym i międzynarodowym.
Magisterskie studia teologiczne odbywał w Nysie (Wyższe Seminarium Duchowne Śląska Opolskiego) i Paryżu (Institut Catholique), doktoranckie z zakresu nauk komunikacji społecznej w Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Jest autorem 8 monografii (m.in.: Audiowizualny przekład Biblii, 2002; 100 filmów biblijnych. Leksykon, 2005; Figury Chrystusa w „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, 2007; Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny, 2015; To nie jest Jezus. Filmowe apokryfy XXI wieku, 2019), redaktorem 13 prac zbiorowych (wśród nich: Orędzia papieskie na Światowe Dni Komunikacji Społecznej 1967–2002, 2002; Światowa encyklopedia filmu religijnego, 2007; Cinematic Transformations of the Gospel, 2013; Kieślowski czyta Dekalog, 2014; Mosty, nie mury – 5 lat pontyfikatu Franciszka, 2018), ponad 120 artykułów i rozdziałów w opracowaniach zbiorowych, wydawanych również za granicą.
Regularnie uczestniczy w międzynarodowych festiwalach filmowych jako członek jury ekumenicznego (m.in. w Erywaniu, Warszawie, Fryburgu, Cannes, Zlinie), stale współpracuje z zagranicznymi i krajowymi festiwalami i przeglądami filmowymi (Cinéma et réconciliation w La Salette, Francja; Popoli e religioni w Terni, Włochy; Sacrofilm w Zamościu; Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokalanów we Wrocławiu). Jest prezesem Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska, członkiem m.in. Stowarzyszenia Homiletów Polskich, BCE – Bioethicists in Central Europe oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
Napisz komentarz
Komentarze