W pandemii wolontariusze nie mieli łatwo, ale realizowali zadania jak zawsze pełni zapału. Kontynuowali m.in. realizację projektów w ramach działania „Aktywni na 100 lat”. Udział w nim brało 14 grup młodzieżowych SIM PCK z województwa lubelskiego (SIM czyli Społeczny Instruktor Młodzieżowy). Pomagali im trenerzy i instruktorzy. Na wybrane przez siebie zadanie każda grupa dostała 2 tys. zł. Jedni pochylali się nad losem zwierząt, inni ludzi, jeszcze inni kierowali uwagę ku całemu światu i jego przyszłości. Wszyscy z powodzeniem zrealizowali zamierzenia. Podsumowaniem działań była Gala Wolontariatu PCK w Lublinie zorganizowana w Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Udział w niej wzięło zaledwie kilka osób z kierownictwa PCK i liderzy grup SIM. Każdy z liderów przedstawił wirtualnej publiczności co jego grupa zrobiła w ramach projektu „Aktywni na 100 lat”.
Martyna Łuszczak z SIM PCK Biłgoraj, powiedziała o realizowanej na terenie miasta grze terenowej, w której zadania dotyczyły ekologii, oraz o proekologicznym konkursie plastycznym „#ToNieJestChoryŚwiat”. O projekcie pn. „#StopPrzemocyWobecZwierząt” zrealizowanym przez SIM PCK Hrubieszów mówiła Aleksandra Paszczuk. Z kolei grupa SIM PCK Tomaszów Lubelski oddała głos mieszkańcom, by dowiedzieć się jaki mają pomysł na Tomaszów. O tym jak realizowano ten projekt i że udało się jeszcze zaoszczędzić trochę pieniędzy przy jego realizacji, za co grupa kupiła karmę dla zwierząt ze schroniska, opowiadał Michał Kozyra. Zamojską grupę SIM reprezentowała Weronika Krawiec.
– Naszym celem było uświadomić mieszkańcom problem i wesprzeć Jadłodzielnię Spichlerz Brata Alberta w Zamościu. Za pomocą mediów dotarliśmy do 4,5 tys. odbiorców – mówiła Weronika Krawiec. Młodzież prowadziła też zbiórkę żywności. Mieszkańcy przynosili jedzenie do Okrąglaka, a wolontariusze stamtąd je odbierali. Do Spichlerza trafiło w sumie 165 kg żywności.
Prezes PCK w Lublinie Jan Staroch podkreślał, że to wolontariusze tworzą i zmieniają PCK, a wolontariat to samo złoto i srebro. Na koniec gali Maciej Budka, dyrektor lubelskiego oddziału okręgowego PCK, wyróżnił trzy grupy, które zrealizowały najbardziej wartościowe projekty, w tym Grupę SIM PCK z Zamościa za chęć niesienia pomocy potrzebującym.
********
W tym roku mija 100 lat od powstania Ruchu Młodzieży PCK. Pierwsze Koła Młodzieży w Polsce powstały na wzór istniejących jednostek w innych stowarzyszeniach krajowych Czerwonego Krzyża na całym świecie. Wolontariusze w czasie I wojny światowej pomagali żołnierzom i ich rodzinom. W Polsce w 1920 władze PCK utworzyły Polski Czerwony Krzyż Młodzieży. Dużym wsparciem dla ich działań był gen. Józef Haller, prezes Komitetu Głównego PCK w latach 1920-1926, uznawany dziś za ojca ruchu młodzieżowego PCK.
Dziś tylko lubelski odział PCK ma 15 oddziałów rejonowych, 36 Klubów Honorowych dawców Krwi, 3327 członków i 151 Kół Młodzieżowych.
Napisz komentarz
Komentarze