Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:29
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Będą nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Ponad 1,5 mln Polaków będzie musiało w tym roku wymienić dowód osobisty. Jeśli chcą to zrobić wygodnie, muszą zabrać się za to teraz, bo mają czas do 2 sierpnia. A wiadomo, że lubimy odwlekać wszystko na ostatnią chwilę.
Będą nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Autor: News4Media

Już nie online

Od 2 sierpnia nie będzie można składać już wniosków online o wymianę dowodu osobistego. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Procedura zdlana będzie możliwa wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia.  

Wraca podpis właściciela

Od 2 sierpnia 2021 r. do warstwy graficznej dowodu osobistego powróci podpis właściciela dokumentu. Jego wzór należy złożyć w urzędzie, stąd zamknięta ścieżka online. Autograf będzie znajdował się na awersie dokumentu. Na przodzie dowodu, w prawym górnym rogu dodany zostanie też dwuliterowy kod państwa na tle niebieskiego prostokąta, czyli symbol kraju w Unii Europejskiej.

Odcisk palca

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do umieszczania w dowodach osobistych odcisków palców w warstwie elektronicznej. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dzięki wprowadzeniu tej cechy biometrycznej, zwiększy się bezpieczeństwo nowych dokumentów. Konieczne stanie się jednak pobranie ich w urzędzie - to drugi powód obowiązku osobistego stawiennictwa. Jak poinformowało ministerstwo, procedura będzie podobna do tej przeprowadzanej przy składaniu wniosku paszportowego.

Dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby wykonać odciski palców i złożyć wzór podpisu, nowe regulacje przewidują możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. 

"Na terenie każdego powiatu będzie taka mobilna stacja. Do osób, które nie mogą wyjść z domu, przyjedzie urzędnik z komputerem i zestawem do pobierania odcisków"– powiedział wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

2 sierpnia wszyscy wymieniamy dowody?

Czy w związku ze zmianami wszyscy będziemy musieli wymienić swoje dowody osobisty? Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, że nie będzie takiej konieczności i tłumaczy, iż z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama