Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 08:35
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Punkty szczepień drive-thru łamią zasady bezpieczeństwa?

15 kwietnia ruszył pilotażowy program punktów szczepień drive-thru w Polsce. Bezpieczeństwo i zasadność ich funkcjonowania zakwestionował dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Punkty szczepień drive-thru łamią zasady bezpieczeństwa?

Autor: fot. News4Media

Jak mają wyglądać szczepienia w punktach drive-thru?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru, realizujących szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z nimi zgodę na otwarcie takiego punktu musi wydać Narodowy Fundusz Zdrowia, po spełnieniu wymogów formalnych, analizie zapotrzebowania na taki oddział w danej okolicy oraz wizytacji w nim przed rozpoczęciem szczepień pacjentów.

Najważniejsze zasady w punktach drive-thru:
* Punkty drive-thru przeznaczone są dla osób przyjeżdżających po dawkę szczepionki pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego (włączając w to motocykl).
* Pacjenci powinni przed udaniem się na szczepienie do punktu wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu.
* Zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 min. po szczepieniu, na wyznaczonym parkingu poszczepiennym, znajdującym się w pobliżu stanowiska.
* Oczywiście podczas całej procedury muszą być zachowane także wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak odpowiedni dystans, czy zasłanianie ust i nosa.
 

To nie „fast-food”

Dr n. med. Paweł Grzesiowski, to ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. W czwartek skomentował organizację punktów szczepień drive-thru na swoim Twitterze:

"Punkty szczepień "drive thru" to złamanie zasad bezpieczeństwa, to obecnie zbędne, rozwiązanie na pokaz, rodem z thrillera o pandemii. Szczepienie to nie wbicie igły w "lewe ramię", to procedura medyczna oparta na kontakcie profesjonalisty medycznego z pacjentem. Nie fast-food!".

 

Kolejne programy szczepień

Zgodnie z zapowiedziami szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. szczepień - Michała Dworczyka, kolejne pilotażowe programy szczepień w naszym kraju mają ruszyć:

  • 19 kwietnia w Punktach Szczepień Powszechnych,
  • 23 kwietnia szczepienia przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki,
  • maj: szczepienia w aptekach,
  • maj/czerwiec: szczepienia w zakładach pracy.

Każdy z nich musi działać zgodnie z wskazanymi wcześniej wytycznymi MZ.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama