Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:57
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Blisko 100 żołnierzy rezerwy zasiliło szeregi 2 LBOT

W sobotę, 17 kwietnia br. w Chełmie odbyło się kolejne wcielenie ochotników w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem to żołnierze rezerwy, którzy rozpoczęli tzw. szkolenie wyrównawcze.
Blisko 100 żołnierzy rezerwy zasiliło szeregi 2 LBOT

Autor: Fot. 3 BOT

– Szkolenie to ma na celu odświeżenie już posiadanych umiejętności i wiedzy wojskowej oraz wdrożenie elementów specyfiki obrony terytorialnej. Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego żołnierze rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w programie szkoleniowym WOT. – mówi dowódca kompanii szkolnej por. Robert Wiejak z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma. Intensywne ćwiczenia w trybie weekendowym będą odbywać się na terenach jednostek w Chełmie i Zamościu do 23 maja br.

Rezerwiści z racji już posiadanego doświadczenia żołnierskiego są bardzo cennym nabytkiem dla brygady. Jeśli sprawdzą się podczas szkolenia wyrównawczego mają szansę zasilić kadrę zawodową w korpusie podoficerskim 2 Lubelskiej Brygady OT. Terytorialsi w naszym regionie aktualnie rozbudowują swoje struktury, co dla wielu żołnierzy rezerwy może być szansą powrotu do wojska i kontynuacji kariery w ramach WOT.

Szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy, jak i szkolenia podstawowe dla osób, które nigdy wcześniej nie były w wojsku, otwierają 3-letni cykl szkoleń w ramach WOT. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku są szkolenia specjalistyczne w zakresie funkcji pełnionej przez żołnierza w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT zobligowany jest wziąć udział w 2-tygodniowym szkoleniu zintegrowanym, organizowanym w wybranym ośrodku szkolenia poligonowego w kraju.

Jak wstąpić w szeregi WOT?

Aby wstąpić w szeregi lubelskich Terytorialsów należy złożyć wniosek o powołanie do służby, można to zrobić na kilka sposobów: 1) bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, właściwej dla miejsca zamieszkania; 2) za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl; 3) za pośrednictwem ePUAP; 4) u rekruterów 2 LBOT – kontakty dostępne są na stronie internetowej: https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/. 5) za pomocą mobilnej aplikacji na smartfony - Zostań Żołnierzem dostępnej w Google Play oraz AppStore.

Najbliższe terminy szkoleń podstawowych w 2 LBOT: 8-23.05.2021, 26.06.-11.07.2021, 11-26.09.2021 oraz 20.11.-05.12.2021. Wcielenie na szkolenie wyrównawcze odbędzie się 9.10.2021.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama