Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:29
Reklama
Reklama

Mają tatę i dwie mamy. Z wizytą w Wiosce Dziecięcej SOS w Biłgoraju

Dzięki rozpoczętej w ubiegłym roku kampanii "Szukamy mamy" w biłgorajskiej SOS Wiosce Dziecięcej pracę rozpoczęła trójka nowych rodziców. Potrzebna jest jeszcze jedna mama, która stworzy dom dla wychowanków.
Mają tatę i dwie mamy. Z wizytą w Wiosce Dziecięcej SOS w Biłgoraju

Prowadzone przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce niepubliczne rodzinne placówki zapewniają całkowitą opiekę nad osieroconymi i opuszczonymi dziećmi. Przy ul. Zielonej w Biłgoraju znajduje się 12 domów dla rodzin SOS oraz dwa rodzinne domy czasowego pobytu "Puchatek". Obecnie wychowuje się tam 72 dzieci. – Ponadto czworo dorosłych podopiecznych poza placówką wspieranych jest w procesie usamodzielnienia – informuje Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju.

Rodzice poszukiwani

Ponieważ rodzice SOS, którzy już odchowali swoje dzieci, zaczynają odchodzić na emerytury, poszukiwani są ich następcy. W Biłgoraju w trzech domach można utworzyć nowe rodziny i przyjąć 12-18 dzieci. Poszukiwania rodziców zakończyły się sukcesem, bo udało się znaleźć mamę z województwa mazowieckiego, na zostanie rodzicami zastępczymi zdecydowało się też młode małżeństwo z Chełma.

W sumie od startu kampanii "Szukamy mamy" w maju ub. roku do czterech wiosek dziecięcych w całym kraju (poza Biłgorajem takie placówki działają w Kraśniku, Siedlcach i Karlinie) zgłosiło się 250 kandydatów i codziennie zgłaszają się nowi z całej Polski. – Często ta decyzja jest odroczona w czasie, bo musi zostać przez osoby, które myślą o takim stylu życia gruntownie przemyślana – dodaje Marian Łosiewicz.

Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby samotne lub małżeństwa, osoby zarówno bezdzietne, jak i posiadające własne dzieci, które będą gotowe przeprowadzić się do jednej z czterech wiosek.

Kandydaci powinni mieć minimum wykształcenie średnie oraz predyspozycje psychiczne i fizyczne do wykonywania zadań związanych z opieką i wychowywaniem dzieci. Wszyscy kandydaci przechodzą odpowiednie szkolenie praktyczne i teoretyczne, przygotowujące do wykonywania zawodu rodzica zastępczego w SOS Wiosce Dziecięcej oraz specjalny kurs dający uprawnienia do bycia rodzicem zastępczym lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.

Pod jednym dachem

Rodzice SOS mieszkają z dziećmi (6-8 dzieci) w domku jednorodzinnym, należącym do SOS Wioski Dziecięcej. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie powierzonych jego opiece dzieci do samodzielności. Mama albo mama z tatą prowadzą dom, opiekują się dziećmi, planują ich rozwój, dbają o wypełnianie obowiązku szkolnego, współpracują ze szkołą i poszczególnymi nauczycielami. Dzieci od nich mogą uczyć się gospodarności, oszczędności i odpowiedzialności. Przede wszystkim rodzice zastępczy powinni stworzyć serdeczną atmosferę, sprzyjającą rozwojowi uczuć i więzi emocjonalnych. – Od dawna myśleliśmy, żeby zostać rodziną zastępczą – mówi Tomasz Wójciszyn, świeżo upieczony rodzic, który wraz ze swoją żoną Katarzyną przyjechał do Biłgoraja z Chełma.

Więcej w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama