Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 16:29
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Mają tatę i dwie mamy. Z wizytą w Wiosce Dziecięcej SOS w Biłgoraju

Dzięki rozpoczętej w ubiegłym roku kampanii "Szukamy mamy" w biłgorajskiej SOS Wiosce Dziecięcej pracę rozpoczęła trójka nowych rodziców. Potrzebna jest jeszcze jedna mama, która stworzy dom dla wychowanków.

Prowadzone przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce niepubliczne rodzinne placówki zapewniają całkowitą opiekę nad osieroconymi i opuszczonymi dziećmi. Przy ul. Zielonej w Biłgoraju znajduje się 12 domów dla rodzin SOS oraz dwa rodzinne domy czasowego pobytu "Puchatek". Obecnie wychowuje się tam 72 dzieci. – Ponadto czworo dorosłych podopiecznych poza placówką wspieranych jest w procesie usamodzielnienia – informuje Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych w Biłgoraju.

Rodzice poszukiwani

Ponieważ rodzice SOS, którzy już odchowali swoje dzieci, zaczynają odchodzić na emerytury, poszukiwani są ich następcy. W Biłgoraju w trzech domach można utworzyć nowe rodziny i przyjąć 12-18 dzieci. Poszukiwania rodziców zakończyły się sukcesem, bo udało się znaleźć mamę z województwa mazowieckiego, na zostanie rodzicami zastępczymi zdecydowało się też młode małżeństwo z Chełma.

W sumie od startu kampanii "Szukamy mamy" w maju ub. roku do czterech wiosek dziecięcych w całym kraju (poza Biłgorajem takie placówki działają w Kraśniku, Siedlcach i Karlinie) zgłosiło się 250 kandydatów i codziennie zgłaszają się nowi z całej Polski. – Często ta decyzja jest odroczona w czasie, bo musi zostać przez osoby, które myślą o takim stylu życia gruntownie przemyślana – dodaje Marian Łosiewicz.

Rodzicami zastępczymi mogą zostać osoby samotne lub małżeństwa, osoby zarówno bezdzietne, jak i posiadające własne dzieci, które będą gotowe przeprowadzić się do jednej z czterech wiosek.

Kandydaci powinni mieć minimum wykształcenie średnie oraz predyspozycje psychiczne i fizyczne do wykonywania zadań związanych z opieką i wychowywaniem dzieci. Wszyscy kandydaci przechodzą odpowiednie szkolenie praktyczne i teoretyczne, przygotowujące do wykonywania zawodu rodzica zastępczego w SOS Wiosce Dziecięcej oraz specjalny kurs dający uprawnienia do bycia rodzicem zastępczym lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.

Pod jednym dachem

Rodzice SOS mieszkają z dziećmi (6-8 dzieci) w domku jednorodzinnym, należącym do SOS Wioski Dziecięcej. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie powierzonych jego opiece dzieci do samodzielności. Mama albo mama z tatą prowadzą dom, opiekują się dziećmi, planują ich rozwój, dbają o wypełnianie obowiązku szkolnego, współpracują ze szkołą i poszczególnymi nauczycielami. Dzieci od nich mogą uczyć się gospodarności, oszczędności i odpowiedzialności. Przede wszystkim rodzice zastępczy powinni stworzyć serdeczną atmosferę, sprzyjającą rozwojowi uczuć i więzi emocjonalnych. – Od dawna myśleliśmy, żeby zostać rodziną zastępczą – mówi Tomasz Wójciszyn, świeżo upieczony rodzic, który wraz ze swoją żoną Katarzyną przyjechał do Biłgoraja z Chełma.

Więcej w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner- dodatek święta firmy Stalprodukt
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: etnografTreść komentarza: DomniemaneData dodania komentarza: 23.12.2024, 13:34Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Aaaaa czyli lejta dalej syf do rzek bo i tak nikt wam nic nie udowodni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PoirytowanyTreść komentarza: Wiedza środowiskowa orzekającego jest na poziomie nie powiem jakim. "Wyłowiono także gniazdujące przy brzegu rzeki martwe ptaki" - nie tylko ptaki były również ssaki, od spadku tlenu te zwierzęta padły? Biologia poziom podstawówki się kłania. "nie przeprowadzono wszystkich dostępnych czynności celem ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia" - to może trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy powinni te czynności wykonać? Póki gó.no nie zacznie niektórym płynąć z kranu, 4 liter nie ruszą, nic się nie zmieni.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 12:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i Werbkowicach
Reklama