Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:13
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Dziś głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy – na czym polega projekt?

Sejm zajmuje się dziś rządowym projektem ustawy w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE. Wyjaśniamy, czego ten plan dotyczy oraz dlaczego narosło wokół niego tyle kontrowersji.
Dziś głosowanie nad Krajowym Planem Odbudowy – na czym polega projekt?

Autor: Istock

Głosowanie w Sejmie

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ubiegłego roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. W Polsce cała procedura się przeciągała ze względu na spory w obozie rządzącym. Krajowemu Planowi Odbudowy sprzeciwiała się mocno Solidarna Polska. Partia Zbigniewa Ziobry od miesięcy wyrażała zdecydowaną dezaprobatę wobec negocjowanego na forum Unii Europejskiej pakietu budżetowego, którego elementem jest tzw. „mechanizm praworządności”. Zdaniem polityków tej partii możliwość blokowania wypłat przez Unię Europejską jest realnym narzędziem szantażowania Polski

Wszystko wskazuje jednak na to, że PiS zagwarantowało sobie głosy potrzebne do przeforsowania swojego planu - na pomoc przyszła Lewica, która po negocjacjach zgodziła się poprzeć KPO. Dodatkowym ułatwieniem dla władzy jest sam system głosowania - przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej będzie wymagało jedynie zwykłej większości głosów. 

Kłótnia na opozycji

Spotkanie Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim zakończyło się porozumieniem, zgodnie z którym szef rządu zobowiązał się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy następujące punkty zaproponowane przez nią: 

- Minimum 30% środków z KPO dla samorządów,
- Budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem,
- 850 mln euro dla szpitali powiatowych,
- 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię,
- Powstanie Komitetu Monitorującego wydatki z Funduszu Odbudowy,
- Prezentację szczegółowego planu wydatków z części pożyczkowej.

Część opozycji nazwała Lewicę zdrajcami. Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, zwrócił się do wszystkich ugrupowań parlamentarnych, a w sposób szczególny do tych opozycyjnych - Lewicy i Ruchu Polska 2050:

"Nie kupujcie kota w worku. Dajcie czas stronie samorządowej, która była bardzo blisko wynegocjowania dobrych dla Polski warunków z rządem. Wspólnie mamy niepowtarzalną okazję, by wymóc gwarancje ustawowe. Wydatkowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy musi być uczciwe i sprawiedliwe"- przekonywał lider PO.

Krajowy Plan Odbudowy, co to takiego?

Krajowy Plan Odbudowy to kompleksowy dokument określający cele związane z pobudzeniem gospodarki Polski po kryzysie wywołanym przez pandemię COVID-19. Zostały w nim zawarte propozycje reform i inwestycji.

KPO powstawał w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Tego typu dokument opracowuje każde z państw członkowskich Unii Europejskiej. Jest on podstawą do skorzystania z Instrumentu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Wartość Instrumentu to 750 miliardów euro. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji około 58 miliardów euro. Na tę kwotę składa się 23,9 miliarda euro dotacji i 34,2 miliarda euro pożyczek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama