Komisja zajmowała się projektem złożonym przez posła Sławomira Zawiślaka. Parlamentarzysta o swoim sukcesie poinformował w mediach społecznościowych.
"Liczę, że po ww. decyzji Komisji projekt szybko trafi pod obrady Sejmu RP i zostanie uchwalony, dzięki czemu od 1 września br. w Zamościu zacznie funkcjonować reaktywowana Akademia Zamojska" – napisał Zawiślak.
Jako przedstawiciel Społecznego Komitetu reaktywacji Akademii Zamojskiej i w imieniu jego członków podziękował parlamentarzystom, oraz wszystkim tym, którzy "licznie wsparli działania ukierunkowane na powrót Akademii Zamojskiej do Zamościa".
RELACJĘ Z WTORKOWEGO POSIEDZENIA KOMISJI MOŻNA OBEJRZEĆ >>>> TUTAJ
Wiadomo, że odtworzona Akademia miałaby powstać na bazie Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Władze nowego podmiotu powoływałby minister edukacji.
W UPZ pomysł nie spotkał się z entuzjazmem.
"- Projekt tej ustawy budzi nasze zdumienie i niedowierzanie. Projekt, który nie był konsultowany z władzami uczelni i nie proszono władz o opinię na ten temat. 5 maja odbyło się posiedzenie senatu i rady uczelni - stanowisko przesłaliśmy na ręce Elżbiety Witek" - mówił obecny podczas obrad komisji rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski.
Krytycznie wypowiadali się też posłowie opozycji. Ale nie tylko oni. Negatywnie projekt złożony przez Sławomira Zawiślaka zaopiniowała również Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale także Konferencja rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. Polska Akademia Nauk poszła w swojej ocenie jeszcze dalej uznając, że utworzenie Akademii Zamojskiej byłoby sprzeczne "z konstytucją, zasadą wolności uprawiania nauki, swobodą dyskutowania poglądów, wolnością poszukiwania i dochodzenia do prawdy".
Treść projektu poselskiego ustawy w sprawie reaktywowania Akademii Zamojskiej w załączniku poniżej. Tam również stanowisko władz UPZ na temat poselskiego projektu ustawy.
Więcej na ten temat w najbliższym papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.
Napisz komentarz
Komentarze