Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 07:47
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Za górami, za lasami, czyli... w Sławęcinie

Reklama
Ta maleńka wieś na południowo-wschodnim skraju gminy Skierbieszów, dzisiaj niestety nieco zapomniana, jeszcze około stu lat temu przyciągała pielgrzymów, zarówno prawosławnych, jak i katolickich.
Za górami, za lasami, czyli... w Sławęcinie

Niełatwo tu trafić – jako mała miejscowość Sławęcin jest dość słabo oznakowany, ale trud się opłaca, bo już sam krajobraz ma swój niepowtarzalny urok. Jednak to, co w nim najciekawsze znajduje się wśród łąk. Każdy z kilkudziesięciu mieszkańców wsi bez trudu wskaże kapliczkę ze źródełkiem, z ukraińska określanym jako źródełko "Zjawlenia". To tutaj w latach 80. XIX w. objawiła się Matka Boża w ikonie. Źródła nie są zgodne co do dokładnej daty tego wydarzenia, choć podawany jest rok 1881 lub 15 lipca roku 1882. Wiadomo jednak co działo się po objawieniu. 

Reklama

– Ukraiński badacz Wasyl Słobodian, w swojej książce pt. "Cerkwie chełmskiej eparchii" (eparchia – prowincja kościelna w Kościele wschodnim, przyp. red.) podaje informację, że w 1881 r. mieszkańcy Sławęcina zwrócili się do władz eparchii z prośbą o zgodę na wybudowanie kapliczki na łące, gdzie kilkakrotnie widziana była, jak to określano, ikona Najświętszej Bogurodzicy. Trzy lata później otrzymali takie pozwolenie, a po dwóch latach, w lipcu 1886 r. w obecności tłumu wiernych prawosławny biskup lubelski Fławjan poświęcił kapliczkę, czyli używając terminologii prawosławnej "czasownię" – wyjaśnia Krzysztof Wojciechowski, zawodowo pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, a prywatnie regionalista. – Trzeba pamiętać, że w tamtym okresie na około 90 mieszkańców Sławęcina, zaledwie dziesięciu było Polakami, a więc katolikami, tymczasem pozostali mieli pochodzenie ukraińskie i jeszcze kilka lat wcześniej byli unitami, zaś w konsekwencji kasaty Unii w 1875 r. przeszli na prawosławie – zwraca uwagę Wojciechowski.

Po poświęceniu kapliczki Matka Boża w ikonie objawiła się jeszcze kilka razy. Wasyl Słobodian podaje też, że dzięki Jej wstawiennictwu ludzie doświadczali cudu uzdrowienia.

Czasownia na palach

Wiadomo, że nowo wybudowana kapliczka stała się filią cerkwi Opieki Matki Bożej w Łaziskach, nie zachowały się jednak przekazy o tym, jak wyglądała. – Przypuszczalnie zbudowana była na palach, z pewnością nie na gruncie, bo grunt jest tam niestabilny, podmokły i nie utrzymałby na fundamencie nawet lekkiej, drewnianej konstrukcji. Być może przypominała kapliczki na wodzie z Górecka Kościelnego lub Krasnobrodu – zastanawia się regionalista.

 

Więcej o tym niezwykłym miejscu przeczytasz w aktualnym wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

 

ZOBACZ TAKŻE:  Z cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie... Raj na zachód od Zamościa - Czernięcin"

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Utyta BlondiTreść komentarza: Bonżur Panie Poznański. Fajno. Likwidować wszystko, żeby nic nie było.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 14:55Źródło komentarza: Hrubieszów: Rok temu biblioteka powiatowa obchodziła 25-lecie. Radni właśnie zdecydowali o jej likwidacjiAutor komentarza: aneta z budapesztuTreść komentarza: A co ze śmietniskiem w Strzyżowie?Data dodania komentarza: 4.04.2025, 14:49Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie przyjazny wojsku. Żołnierz jak każdy pacjent znajdzie pomocAutor komentarza: RiotTreść komentarza: Mimo jakby nie patrzeć tragedii małej wiewiórki wiadomość jednak jest pozytywna. Fajnie :)Data dodania komentarza: 4.04.2025, 14:08Źródło komentarza: Policjanci uratowali małą wiewiórkę! Prawdopodobnie wypadła z dziupliAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Ciekawe ilu mieszkańców w tym czasie ukarali ich KOledzy ??? A może zPOłowali ? „Pomagamy i chronimy” . Gnębimy ?Data dodania komentarza: 4.04.2025, 13:42Źródło komentarza: Policjanci uratowali małą wiewiórkę! Prawdopodobnie wypadła z dziupliAutor komentarza: PogardaTreść komentarza: Ktoś tu jest, bajkopisarzem, tekst mocno życzeniowy.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Potomek dębu Wiktor będzie rósł w HrubieszowieAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Dyrektor szpitala nie POpiera by 45 pracowników płacono za przepracowane niedziele i święta co jest niezgodne z KODEKSEM PRACY a dla reszty pracowników się należy POdwójne standardy za zgodą starostwa i radnych.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:37Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie przyjazny wojsku. Żołnierz jak każdy pacjent znajdzie pomoc
Reklama